Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz (2007)

Before the Devil Knows You're Dead
Reżyseria: Sidney Lumet

Dwaj bracia przygotowują napad na sklep jubilerski własnych rodziców. Złe przygotowanie doprowadza jednak do serii strasznych wydarzeń.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Ironia losu: "12 gniewnych ludzi" zajmuje pierwsze miejsce w filmasterowym rankingu, ale najnowszego -- i być może, niestety, ostatniego -- filmu Lumeta nikt jeszcze tu nie skomentował. A przecież absolutnie zdumiewające jest, że osiemdziesięcioletni reżyser nakręcił emocjonującą mieszankę dramatu i thrilleru, w której ze świecą szukać oznak stetryczenia. Wprost przeciwnie: Dzięki dynamicznie zazębiającym się retrospekcjom film posiada bardzo nowoczesny "feel". Aktorstwo: czapki z głów. PSH FTW!

Popis reżyserski i aktorski. Doskonała realizacja.

To nie jest film sensacyjny. Owszem, zaczyna się od dramatycznego skoku na salon jubilera, lecz później poznajemy jego przyczyny i skutki. A przy okazji dowiadujemy się, jak wygląda życie rodzinne głównych bohaterów, jakie są ich motywacje, problemy, postawy, relacje. Chwilami jest naprawdę ciężko, ale psychologia postaci daje radę. No i świetne aktorstwo! A za co wdzięczny jestem twórcom? Za to, ze nie pozwalaja sobie na nieczyste dzwieki. Caly film skonstruowany jest tak, jak byc powinien. Bez zadnych slabych momentow.

Ostatni, ale jeden z jego najlepszych filmów. Tej pokręconej fabuły nie można traktować dosłownie, ale jako przypowieść.

Mega trzymający w napięciu film!

duzulek
bartje
Michalwielkiznawca
NarisAtaris
zyty78
alanos
irka33
MureQ
exellos
lapsus