Biblioteka Pascala (2010)

Bibliothèque Pascal
Reżyseria: Szabolcs Hajdu
Scenariusz:

Wciągająca i niezwykle oryginalna konfabulacja, w której Rumunka Mona, snuje bajkową opowieść o tym, jak wylądowała w Anglii jako prostytutka. powiada historię pracownikowi opieki społecznej, gdyż chce odzyskać swoją najdroższą córeczkę. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Główna bohaterka ubarwia opowieść o swoich trudnych doświadczeniach życiowych poprzez wplatanie w nią elementów baśni. Wybrany przez nią sposób narracji jest jej reakcją na przeżytą traumę. Zestawienie bajkowej konwencji ze światem brutalnego upodlenia miało wywołać szok i współczucie dla głównej bohaterki. Film, mimo że duszny, niestety łatwo ulega baśniowej manierze reżyserki przez co katharsis ulega spłaszczeniu.

Baśń powinna porwać widza, tak by zapomniał o Bożym świecie. Bibliotheque Pascal to się nie udało.

Przeczytaj spoilery +

Fajny zabieg, żeby za pomocą baśniowego klimatu opowiedzieć historię jakich wele. Film może nie porusza (a chyba powinien), ale przyjemnie się go ogląda, a kilka rozwiązań scenograficznych zaskakuje pomysłowością. Dobre zakończenie WFF.

Ona nie wyjeżdża za chlebem, tylko zostaje sprzedana przez ojca, który poprosił córkę o towarzyszenie mu podczas leczenia w Niemczech, a naprawdę ją oszukał. Niemieccy bandyci potem sprzedają ją do angielskiej burdelu.

Mówisz o fantazji, a ja o rzeczywistości.

Bo, nie chcę mówić, żeś zaspoilerował w tym opisie! :)

Fakt :>

Obejrzałem właśnie ponownie (oczywiście w swoim zwyczaju nie pamiętając, że film już widziałem--przypomniałem sobie dopiero jak zobaczyłem pokój Desdemony). Tym razem, co ciekawe, miałem zupełnie inne odczucia. Plus jeden do oceny.

Mona nie pali gotowych papierosów, ale sama je sobie skręca. Mona nie przyjmuje rzeczywistości jako oczywistej, zastanej, danej, ona ją kreuje. Chcąc nie chcąc tworzy baśniową nakładkę na rzeczywistość. Zapomnijcie o opisie dystrybutora, zapomnijcie o tzw. fabule, dajcie się wciągnąć w tworzenie pięknej, kolorowej rzeczywistości. Dalekie skojarzenia z "Labiryntem fauna", "Lustrzaną maską" i filmami Jeana-Pierre'a Jeuneta.

michuk
kejt
magus
stamina777
tunia
niebieskiptak
lamijka
olamus
ayya
edkrak