Billy Elliot (2000)

Reżyseria: Stephen Daldry
Scenariusz:

Akcja dzieje się w 1984 roku w małym górniczym miasteczku północnej Anglii. Bohaterem jest jedenastoletni wrażliwy chłopiec Billy. Jego ojciec i brat uczestniczą w lokalnym strajku. Billy nie ma matki, jego rodzina mieszka z niepełnosprawną umysłowo babcią. Chłopiec zamiast na lekcje boksu zaczyna uczęszczać na lekcje baletu. Ojciec nie akceptuje tego „niemęskiego” zajęcia, ale w końcu poruszony sceną, gdy zobaczył swojego syna szczęśliwego i wyzwolonego podczas tańca, godzi się na jego wyjazd w wielki świat, do Londynu, gdzie Billy będzie się profesjonalnie uczył baletu.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Bardzo ładny i ładnie zrealizowany film (śliczne ujęcia), ale schematyczny scenariusz. Straszna galeria chorych postaci. Bajka z morałem. Ale tak cudnie zrealizowana, że chętnie obejrzę ją raz jeszcze.

Wspaniała opowiastka, pełna nieskrępowanej radości na przekór konwenansom, dobrze nakręcona i zagrana. Warto sobie czasem przypomnieć o sile pragnień.

Do. or do not. There is no try. Jak powiadał Mistrz Yoda. Film zacny. Bardzo dobra muzyka.

Opowieść o spełnianiu marzeń i walce o nie. Po obejrzeniu świat od razu wydaje się lepszy.:)

Mimo pewnej abstrakcyjności (nie znoszę tańczyć) okazało się, że dobry film zawsze się obroni. Bardzo pozytywne dzieło, takie, po obejrzeniu którego nie można przestać się uśmiechać. Naprawdę czuje się emocje Billy'ego, bohater nawet w najmniejszym stopniu nie jest obojętny widzowi. Obejrzę jeszcze raz i może podwyższę ocenę ;)

Cudowne jest to zderzenie strajkujących górników z wyrafinowanym światem baletek. Fantastyczna ścieżka dźwiękowa równająca T-Rex i The Clash z Czajkowskim. Rewelacyjne streszczenie "Jeziora łabędziego". I ten akcent. Cud-miód. Uwielbiam.

hrabalka
MRZVA
Nmyriadth
Nietutejszy
Konfucjusz70
JUMAN
RobinHa
CzarnyKrukZBarbados
nikanika
milali