Urodzony 4 lipca (1989)

Born on the Fourth of July
Reżyseria: Oliver Stone

Film oparty na autobiograficznej książce Rona Kovica.
Główny bohater, patriota, zostaje wysłany na wojnę do Wietnamu. Tam zostaje ranny. Diagnoza jest dla niego straszna - kalectwo do końca życia. Od tego czasu Ron, który uważa, że został zdradzony przez państwo, staje się aktywistą praw człowieka.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Może 9 to nieco zawyżona nota, ale postanowiłem trochę podnieść zdecydowanie zaniżoną średnią Filmasterową. Bo to świetny film. Chyba jedyny, w którym patos mi nie przeszkadza, bo jest uzasadniony. To w końcu film o konfrontacji patosu z rzeczywistością i o tym jak trudno pogodzić się z tym, że to w co wierzyliśmy i było sensem naszego życia, jest kłamstwem. To nie tylko gorzkie rozliczenie z Wietnamem, lecz film znacznie bardziej uniwersalny, który czytać można na wiele sposobów.

Według mnie nie doceniany. Owszem, temat wojny w Wietnami nie jest już tak aktualny, film jest znacznie mniej rozrywkowy niż np. 'Pluton', a chroniczny patriotyzm głównego bohatera może drażnić. Jest to jednak kawał pożądnego kina, z naprawdę dobrą rolą Cruise'a, które nigdzie nie przekracza granic moralizatorstwa, propagandy czy dobrego smaku. Warto.

NarisAtaris
duzulek
avrewska
dvdmaniak
murrayostril
MisterAntyFilister
bartje
Mikser
Vevok
Szklanka1979