California Dreamin' (Nesfarsit) (2007)

Reżyseria: Cristian Nemescu

Kapitan Jones ma za zadanie ochraniać pociąg NATO, podczas wojny w Kosowie w 1999 roku. Jego misja zostaje znacząco utrudniona przez Doiaru, drobiazgowego konduktora, który zatrzymuje pociąg gdzieś na zapadłej wsi, ze względu na pewne nieścisłości w papierach. Miejscowa społeczność wychodzi z siebie, aby ugościć przymusowo stacjonujących Amerykanów (stopklatka.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Rewelacyjnie zagrana satyra ukazująca przywary rumuńskiego małomiasteczkowego społeczeństwa jak i niekiedy różne skutki międzynarodowego zaangażowania USA. Film momentami zabawny szczególnie w sytuacjach zderzenia dwóch obcych sobie kultur. Reżyser nie dożył premiery i nie obrobił do końca swojej produkcji. Zginął tragicznie w taksówce w młodym wieku zaledwie 3 lata po skończeniu szkoły filmowej. To był pierwszy duży film Nemescu i od razu został wyróżniony w Cannes. Szkoda tylko, że pośmiertnie

Akcja filmu rozgrywa się w 1999 roku podczas wojny w Jugosławii. Na skutek pewnych zawirowań do małej rumuńskiej wioski przybywa wojskowy pociąg pełen amerykańskich żołnierzy, który zostaje zatrzymany przez naczelnika stacji z powodu braku odpowiednich dokumentów. Przybycie Amerykanów wywołuje zamieszanie w miasteczku. Tytuł nawiązuje do oczekiwanej (ale niedoszłej) pomocy Amerykanów podczas drugiej wojny światowej.

IWouldPreferNotTo
emerenc
jango
jackshrack
antblant
Tatanka
jhmee8
madsi
paulofilmo
deliberado