Mroczny przedmiot pożądania (1977)

Cet obscur objet du désir
Reżyseria: Luis Buñuel

Mathieu, bogaty, sześćdziesięcioletni Francuz, opuszcza Sewillę ogarnięty paniką z powodu zamachów terrorystycznych i wsiada do pociągu, by wrócić do Paryża. W pewnej chwili wylewa wiadro wody na głowę pozdrawiającej go młodej dziewczyny. Podczas jazdy wyjaśnia współpasażerom swoje zachowanie snując fascynującą opowieść o swojej wielkiej i niespełnionej miłości do 20-letniej Conchity, dziewczyny z dworca.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Najlepszy od 'Błękitnego Anioła' portret człowieka niszczonego, sfrustrowanego przez niespełnioną miłość - czy raczej pożądanie.

Mógłby to być dyszący namiętnością dramat w stylu Witkacego, ale fabularna rama podróży i lekkość narracji nadają demoniczności i obsesji nieco komizmu. Do tego soczyste barwy, estetyczna scenografia i piękne kobiety w głównej roli. Bardzo warto.

"Mroczny przedmiot pożądania" to bunuelowska wersja historii starej jak świat kiedy to podstarzały mężczyzna durzy się beznadziejnie w ponętnej dziewczynie. Trudno ocenić czy to Mathieu zwodzony jest przez Conchitę czy widz przez reżysera. "Przedmiot pożądania" zmienia oblicza, temperamenty, nie do końca zachowuje się jak dziewica i wykazuje niebywałą pomysłowość we wprowadzaniu Mathieu/widza w dezorientację. Pewne jest, że nie sposób się od niego uwolnić. Dobrze opowiedziane.

filmsterka
NarisAtaris
bartje
Faalka
janekmistyk
AniaVerzhbytska
MureQ
jakilcz
dcd
dcd
pajestka