Cyrk Columbia (2010)

Cirkus Columbia
Reżyseria: Danis Tanović

Danis Tanovic, autor słynnej "Ziemi niczyjej", powraca w swoim najnowszym filmie do tematyki krwawych transformacji, które towarzyszyły rozpadowi Jugosławii na początku lat 90. Główny bohater, Divko, wraca w rodzinne strony, do Bośni, by zemścić się na swojej żonie, Luciji, która nie wyjechała z nim, kiedy musiał uciekać z kraju dwie dekady wcześniej. Dorobił się w Niemczech, więc popisuje się swoim czerwonym Mercedesem oraz skąpo ubraną dziewczyną, ale nie jest tak naprawdę złym człowiekiem. Będzie mógł udowodnić swoją wartość, kiedy kraj ogarnie krwawa pożoga. Jednak Tanovica bardziej od konfliktu interesują relacje między bohaterami, dzięki którym snuje swoją opowieść o końcu pewnej epoki.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Świetna czarna komedia osadzona w Bośni lat 90. I to tło jest mocno widoczne i odczuwalne w zachowaniu bohaterów. Dobre kino.

Przyjemna, nostalgiczna podróż w okres zawieszenia między czasami socjalizmu, a jugosłowiańską wojną domową. Problem polega na tym, że to nie nasza przeszłość (w bardzo obszernym znaczeniu tego słowa) i w sumie historia mało rusza, motywy postaci nie są oczywiste itd.. W kategorii "bałkańska komedia" dzieła Kusturicy są wciąż niepokonane.

Bardzo dobry film, ciekawy scenariusz i wzruszające zakończenie.Naprawdę warto objerzeć!

dobrawrozka
Habdank
dcd
dcd
ScuMmy
Uciekinier
janpmatuszynski
sharbat28
MartaK
monik
tester_tlalek