Citizenfour (2014)

Reżyseria: Laura Poitras

Citizenfour to dokumentalny film poświęcony Edwardowi Snowdenowi, który w połowie 2013 roku zdemaskował skalę podsłuchów i inwigilacji amerykańskich (i nie tylko) obywateli. Afera wokół PRISM ciągnie się do dzisiaj, Snowden regularnie ujawnia kolejne informacje dotyczące praktyk NSA i organów wywiadowczych, które w imię ochrony bezpieczeństwa kraju, na niespotykaną do tej pory skalę, szpiegują oraz inwigilują miliony osób.

Obsada:

Zwiastun:

Solidna relacja z frontu. Pamiętajmy, że wszyscy terroryści chcą jedynie porządku na świecie. Snowden miał chociaż dokąd uciec. Polak musiałby chyba wiać na biegun.

Poza filmem niewiele więcej wiem o Snowdenie, więc gdybym tylko na filmie miała się opierać, to - żal mi go. Wydaje mi się, że to taki człowiek lat 90. Po prostu się przeliczył. Piętnaście minut - czegokolwiek - naprawdę stopniało dziś do piętnastu sekund. Nie wiem, czy to tylko to, szybkość nawarstwiania się rzeczy w pogoni za nowym, świeżym itd., komercja i konsumpcja, czy to tylko to jest powodem, ale gdyby Snowden zdarzył się za Clintona... i Muldera, to ;)
Film się dobrze ogląda, ale to raczej impresja, niż kompletny twór; dobra rzecz wyjściowa.
Mówi się, że ktoś odpowiedni znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie i wtedy magia się zadziała. Snowdenowi coś chyba nie do końca wypaliło.
I nie wiem, czy było warto.

Bardzo surowy, pozbawiony bajerów, pozwala zagrać fascynującej tematyce i przez to sam jest fascynujący. Bardzo warto jak ktoś jeszcze nie widział.

psubrat
gadd
childofpeace
Mikser
got3n
mrci
kinomaniak
Lamia
Uciekinier
jakilcz