Cleo od piątej do siódmej (1962)

Cléo de 5 à 7
Reżyseria: Agnès Varda

Agnés Varda - pierwsza kobieta-reżyser nowej fali parała się początkowo fotografią, zdobywając w tej dziedzinie wiele prestiżowych nagród. Historia opowiedziana w filmie to dokładny zapis niecałych dwóch godzin z życia urodziwej piosenkarki. Tragiczna diagnoza lekarska burzy dotychczasowy porządek jej życia. Kamera reżyserki podąża nieustannie za bohaterką, śledząc nie tylko jej poczynania, ale także stany psychiczne. Perspektywa rychłej śmierci zmienia jej nastawienie do siebie, a przede wszystkim do otaczających ją ludzi. Po raz pierwszy dostrzega ich problemy, frustracje i lęki. W trakcie swej wędrówki po mieście, w oczekiwaniu na potwierdzenie diagnozy bohaterka przeżywa swoiste katharsis, dzięki czemu jest w stanie spojrzeć na rzeczywistość dojrzalej i głębiej. Czas ekranowy pokrywa się dokładnie z czasem realnym. Kamera filmuje naturalne plenery, poruszając się wśród codziennego tłumu, oddając punkt widzenia tytułowej postaci.
Wśród wielu najznakomitszych postaci kina wypowiadających się o filmie niezwykle pochlebnie był m. in. Michelangelo Antonioni "oto film piękny, bo szczery. Oto film wielki, rzecz rzadka w kinematografii dnia dzisiejszego, a także André Cayatte Agnés Varda jest geniuszem; jej postacie żyją. Od momentu kiedy ją zobaczyłem, Cléo nie opuszcza mnie". (Filmoteka Narodowa)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jak na Agnes Vardę, bardzo ułożony film. Z prostą, choć niekoniecznie przewidywalną fabułą. I z bardzo wyrazistą rolą Corinne Marchand. Trochę brakowało mi w tym filmie vardowego "odjazdu", ale na pewno ma w sobie coś co może urzec. Tylko banalne dialogi w drugiej części nieco psują efekt...

Bohaterka w ciągu dwóch godzin próbuje pogodzić się z informacją o swojej cięzkiej chorobie. Film pokazuje całą paletę jej stanów emocjonalnych - strach, płacz, wesołość, nudę, melancholię, agresję.
Ciekawe studium dojrzewania.

Moje pierwsze zetkniecie z Agnes Vardą. Ciekawe doświadczanie bo chociaż ten film dobrze wpisuje się w obraz nowej fali, który stworzyłem sobie na podstawie innych filmów nurtu, to momentami bardzo mnie zaskakiwał. Przypuszczam, że szybko powrócę to tej autorki.

robirgen
NarisAtaris
patryck
psubrat
agiwle
AniaVerzhbytska
inheracil
ayya
MureQ
jakilcz