Kodeks 46 (2003)

Code 46
Reżyseria: Michael Winterbottom

Niedaleka przyszłość. William jest inspektorem śledczym, który dzięki wszczepieniu wirusa empatii jest w stanie wykryć każde kłamstwo. Kiedy podczas kolejnego śledztwa poznaje Marię, podejrzaną o podrabianie ważnych dokumentów, zamiast ją aresztować, zakochuje się w niej. Oboje łamią Kodeks 46.

Obsada:

Pełna obsada

Ciekawa historia miłości w nieciekawych czasach. Ludność zamieszkuje bogate strzeżone miasta, albo osady na pustyni. Wszystko przez powszechne invitro i pełną kontrolę organizacji nad obywatelami, chroniącą przed mieszaniem genów. Z klimatu, zdjęć i realizacje film mi przypomina Lost in Translation

Piękny film, z muzyką która pozostaje w pamięci. Ten obraz nie jest zwykłym filmem science-fiction, ponieważ oddziałuje bardziej klimatem, stworzonym nastrojem niż samą treścią. Choć ta i tak stoi na wysokim poziomie. Osobiście zatopiłem się wręcz w przedstawionym świecie - futurystycznym, bezwzględnym i smutnym. Niebanalne kino.

Kocham za piękną muzykę The Free Association. Kocham za nienachalność. Bo niby pokazany jest konkretny świat niedalekiej przyszłości, ale twórcy nie wypychają go na pierwszy plan. To nie jest film o niebezpieczeństwie gmerania w genetyce. Ani o tytułowym kodeksie 46, kontrowersyjnym prawie ustanowionym ze względu na upowszechnienie klonowania. Nie jest to też film o społeczeństwie podzielonym na zaniedbane przedmieścia i miasta, do których wstęp mają nieliczni. To jest film o konkretnej osobie – o Marii Gonzales. To jej niezwykły głos (użyczony przez fenomenalną Samanthę Morton) nakreśli wszystko: jej pragnienia, wspomnienia, smutki, plany, urodzinowy sen. To nie ma znaczenia, że najpierw zobaczymy Williama (Tim Robbins), bo to jest jej opowieść. Tak naprawdę dopiero w drugiej kolejności jest o rzeczach uniwersalnych. O tym kim jesteśmy. Czym są nasze wspomnienia. O tym, że trzeba mieć pasję. Że gdzieś tam jest druga połowa twojej magii. I że może nią nie być twoja żona.

fallout77
PedroPT
novacausekey
alwi
annemily
Ambrotos
jango
rosemary83
Skyscore