Niebezpieczny umysł (2002)

Confessions of a Dangerous Mind
Reżyseria: George Clooney

"Niebezpieczny umysł" to kronika podwójnego życia, jakie prowadził legendarny gwiazdor - producent telewizyjny za dnia, a zabójca na usługach CIA w nocy.
W drodze na szczyt kariery w rozwijającym się przemyśle telewizyjnym, młody i energiczny Chuck Barris odkrywa, że jest śledzony. Dzięki niej zostaje wciągnięty w super tajny i niebezpieczny świat operacji CIA. Od tej chwili, Barris jednocześnie zdobywa coraz większą sławę jako dynamiczny producent telewizyjny i twórca tak pomysłowych teleturniejów, jak: "Teleturniej Nowożeńców", czy prowadzony przez niego "The Gong Show", i regularnie dokonuje egzekucji z ramienia rządu USA. Gdy tylko jego pozycja w telewizji się umacnia, programy stają się integralną częścią tajnych planów: na zwycięzców telewizyjnej "Randki w ciemno" czekają wycieczki do "niezapomnianych Helsinek", lub "romantycznego Berlina Zachodniego", wszystko zaś po to, by towarzyszący im w charakterze przyzwoitki prezenter mógł wykonywać swe tajne misje. Korzystając z uroków obydwu ze światów, w jakich się obraca - świata rozrywki i świata wywiadu - Barris zaczyna tracić kontrolę nad spiralą wydarzeń...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Głównym (i chyba jedynym) atutem filmu jest Drew Barrymore grająca towarzyszkę życia Chucka, którą zdradzał, ile tylko było można, także na jej oczach i w ich wspólnym domu. Prawdę mówiąc, po kilku pierwszych scenach byłam przekonana, że to film erotyczny. Duże rozczarowanie.

Udany debiut reżyserski George'a Clooney'a. Nie jest to dzieło wybitne, ale ma swój klimat i przygotowuje nas na lepszy, ale równie klimatyczny Good Night and Good Luck.

Pierwszy film Georga Clooneya i od razu z grubej rury :D Historia opowiedziana w filmie, zgrabnie trzyma się przysłowiowej kupy, odpowiednio wprowadza widza w stan psychiki Chucka Barrisa i stara się pokazać, w jakim stosunku do świata żył Barris. Nie wiem czy wszystko pokazane w filmie było prawdą, ale po obejrzeniu „Niebezpiecznego umysłu” jestem w stanie w to uwierzyć.

Ironiczna, groteskowa czarna komedia z elementami dramatu. Pokazuje świat międzynarodowych szpiegów w sposób tak teatralny i pełen humoru, że każdy wątpi, by był to obraz prawdziwy. Można wziąć go za fantastyczną odskocznię chorego umysłu. Jednocześnie coś mówi nam, że może nie jest to wizja całkowicie absurdalna, że dla niektórych życie agenta może stanowić podniecającą zabawę. Film urozmaicają rozmaite zabiegi kolorystyczne, muzyczne i montażowe.

"Tyle samo prawd ile klamstw rzadzi całym światem mym
Tyle samo prawd ile kłamstw kieruje nim
Tyle samo prawd ile kłamstw pośród mijających dni
Że sam diabeł nie odróżni ich" tak można by było rozpocząć ten film gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją.Geniusz,który odkrył że większość ludzi ma"parcie na szkło"i sworzył podwaliny do reality show twierdzi, że był w CIA agentem i zabójcą.CIA nie potwierdza i nie zaprzecza.Sam Rockwell spisał się świetnie.On prowadzi film,a w tle ma gwiazdy kina.

Iceman
bartje
AniaVerzhbytska
JUMAN
MureQ
jakilcz
PrzemyslawLes
PedroPT
psubrat
kojot