your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Gwiazdy na czapkach (1967)

Tytuł oryginalny: Csillagosok, katonák

Reżyseria: Miklos Jancso

Kolejny po Desperatach sukces Miklósa Jancsó. Historia kilkudziesięcioosobowego oddziału węgierskich żołnierzy, którzy po I wojnie światowej walczyli w Rosji po stronie czerwonoarmistów. Bohaterowie, przekonani o swoich racjach, godzą się czasem na tortury i śmierć, nierzadko decydują się na samobójcze konfrontacje z wrogiem. Jancsó w zasadzie nie opowiada tu o ideologii, a bardziej o naiwności i okrucieństwie. Opisuje bohaterów pozbawionych nazwisk i przekształconych w figury ofiar wielkiej historii. Dużą część filmu poświęca scenom rozgrywającym się w szpitalu polowym, do którego trafiają ranni z obu stron frontu. Opiekująca się żołnierzami pielęgniarka (słynny epizod Krystyny Mikołajewskiej) zostaje zgwałcona i porzucona nad pobliskim jeziorem.

Jancsó właśnie w Gwiazdach na czapkach rozwinął koncepcję filmu antypsychologicznego, zbudowanego z archetypów i scen symbolicznych, w których logika rytuału staje się ważniejsza od odczucia realizmu. Podobnie jak w Desperatach zachwycił publiczność wyrafinowaniem inscenizacyjnym, choreograficzną wzniosłością ruchu postaci, plastycznym pięknem i dynamicznym posługiwaniem się plenerem. Gwiazdy na czapkach, mimo ryzykownego ładunku światopoglądowego, stały się jednym z osiągnięć modernistycznego kina lat 60. (ENH)

Obsada:

Konfucjusz70 Konfucjusz70 ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

8 gwiazdki

Konfucjusz70 Konfucjusz70 ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

7 gwiazdki

Ligea Ligea ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

8 gwiazdki

emerenc emerenc ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

6 gwiazdki

jozeflorski jozeflorski ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

8 gwiazdki

wojtekacz wojtekacz ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

10 gwiazdki

Cinek / marcinus10 Cinek / marcinus10 ocenił(a) The Red and the White

6 gwiazdki

ScuMmy ScuMmy ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

8 gwiazdki

xaban xaban ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

6 gwiazdki

deliberado deliberado napisał o Gwiazdy na czapkach

Jak na film wojenny produkcja ma nietypową formę: brak tu nietylko przewodniej historii, a nawet i centralnych, pierwszoplanowych postaci. Co rusz przez film przewijają się nowe osoby i tylko anonimowy żołnierz z początkowych scen filmu pojawia się ponownie w finalnej scenie. Dodatkowo oszczędność dialogów sprawia, że nie wgłębiamy się w polityczne i ideologiczne podłoża konfliktu. W czym zatem zasługa, że dzieło Miklósa Jancsó zdobyło wielkie uznanie? Przez cały film praktycznie obserwujemy polowanie [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

deliberado deliberado ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

7 gwiazdki

tropicielkoni tropicielkoni ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

4 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo ocenił(a) Gwiazdy na czapkach

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo dodał(a) plakat filmowy Gwiazdy na czapkach

neutral neutral ocenił(a) The Red and the White

9 gwiazdki

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o The Red and the White

There are no heroes, no central characters. As soon as you start to recognize someone from an earlier scene, he gets killed. You almost never learn anyone's name. They are simply victims and victimizers, and their roles may switch at any time, without fanfare or celebration. It is even difficult at times to tell who is on what side. Also, the camerawork is stunning, recalling the fluid graceful movement of Tarkovsky and Kalatozishvili. Surreal, disorienting, and powerful stuff.

9 gwiazdki