Cześć, Tereska (2001)

Czesc Tereska
Reżyseria: Robert Gliński

Tytułowa Tereska to 15-letnia dziewczynka z blokowiska. Marzy o wielkiej miłości, przyjaźni się z kalekim portierem Edziem, rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej. Ale przede wszystkim zaczyna się zwracać ku ciemnej stronie życia, tej przed którą wszyscy rodzice przestrzegają swoje dzieci. Jak wiadomo, życie dopisało finał tej filmowej historii...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Początkowo niezbyt ciekawe, ale później akcja rozwija się, aż do zaskakującego zakończenia. Trzyma w napięciu. Warto dodać, że można obejrzeć na tvp.pl/filmoteka

Temat dobry, wykonanie dobre, ale... zrobiony jak każdy polski film o nieszczęściu. Nieszczęśliwie. I współczująco. I tak pięknie polsko, że aż się chce rzygać. No, ale Ediego nie przebili. Ratuje świetny Zamachowski.

Świetny obraz dorastającej mieszkanki polskiego blokowiska. Dramat Tereski jest pokazany w autentyczny i przejmujący sposób.

Film bardzo nie dla mnie: nie dość, że przygnębiający, to jeszcze niespecjalnie odróżniający się od stylistyki reportaży i artystycznie nic z tego nie wynika, żadna metafora ani nawet przebłysk zrozumienia albo zaskoczenia. Może się podobać tylko miłośnikom "gołego" społecznego dokumentu.

Stylizowanie na reportaż to celowy zabieg, bardzo świadomy i o niebanalnych konsekwencjach dla wymowy filmu. Jednak to cały czas jest kreacja. Reżyser nie pokazuje życia, tylko opowiada historię, a reportaż to tylko tło dla niej. Ja tam zrozumiałem, metaforę dostrzegłem. Dostrzegłem też świetne aktorstwo.

Nie ty jeden dostrzegłeś i doceniłeś, film cieszył się bardzo dobrą prasą, zresztą właśnie dlatego go obejrzałem, ale pożałowałem.

Mogę wyjść nawet na głupka i nie dostrzegać jego zalet, więc po prostu korzystam z tego prawa do osobistej oceny - dlatego zacząłem od stwierdzenia, że to nie dla mnie.

Szanuję Twoją opinię, ale mam prawo do komentarza? Chyba nie masz nic przeciwko temu?

Nie no - taaak, jasne! =}

asthmar
NarisAtaris
z0rin
duzulek
filmsterka
Nietutejszy
RedNeko
bartje
AgaL
dag
dag