Bliźniaczki (2002)

De Tweeling
Reżyseria: Ben Sombogaart
Scenariusz:

Po śmierci rodziców, nierozłączne dotąd dziewczynki - Anna oraz Lotte Bamberg zostają brutalnie rozdzielone przez krewnych. Anna zostaje w Niemczech, gdzie dorasta w surowej atmosferze farmy wuja Heinricha, chorą na gruźlicę Lottę zabierają zamożni kuzyni z Holandii. Lotte dzięki opiece i miłości przybranych rodziców wiedzie życie pozbawione większych trosk. W tym samym czasie Anna pracuje ponad siły; celowo uznana za niedorozwiniętą umysłowo zostaje darmowym parobkiem. Lotte pisze do siostry mnóstwo listów; dopiero po latach dowie się, że nigdy nie zostały wysłane. Setki kilometrów dalej okrutna ciotka informuje wypatrującą listu Annę, że jej siostra umarła na gruźlicę. Po latach bliźniaczki odkrywają prawdę o sobie: do upragnionego spotkania dochodzi w przededniu wybuchu II wojny światowej. Mimo napiętej sytuacji politycznej Lotte przyjeżdża z Holandii do Niemiec; na miejscu okazuje się jednak, że kobiety dzieli nie tylko symboliczna granica. Zakochana w młodym naziście Anna dowiaduje się bowiem, że jej siostra ma zamiar poślubić żydowskiego muzyka...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Lektura obowiązkowa dla wyznawców relatywizmu, reszta będzie może zgrzytać zębami. Któraś recenzja miała bardzo trafny tytuł: "Wszyscy byli dobrzy". Trochę kojarzy się z Przypadkiem Kieślowskiego (więcej o tym w notce). Skłania do refleksji.

Szczególny film wojenny, w którym nie zobaczymy słaniającego się trupa i nie usłyszymy żadnego wybuchu. Opowiada o przeznaczeniu, o tym jak wojna wpływa na rozumowanie ludzi i do jakich uprzedzeń może prowadzić. Dobry ale nie rewelacyjny.

kasia0504
jango
monique0287
nutinka
maksler
ema555
spider_7
Lamia
nadziejka