your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Zwrotniczy (1986)

Tytuł oryginalny: De Wisselwachter

Reżyseria: Jos Stelling

Tytułowy zwrotniczy (Jim van der Woude) to analfabeta mieszkający na odludziu, przy torach kolejowych, które łączą miasto z południem kraju. Żyje sam i jest regularnie odwiedzany jedynie przez listonosza, starego maszynistę i jego asystenta. Niemal niewolniczo poświęca się swojej pracy - przestawianiu zwrotnicy tak, by przejeżdżające pociągi mogły zmienić tor. Prawie nigdy się nie odzywa, co zresztą nie ma wielkiego znaczenia: jego z rzadka zaglądający goście
są równie małomówni, co on sam.
Spokojne, powolne życie bohaterów burzy niepsodziewane pojawienie się pieknej Francuzki (w tej roli Stéphane Excoffier), która przez przypadek wysiada z przejeżdżającego pociągu i, zmuszona okolicznościami, pozostaje na miejscu przez cały rok. Rozmowa ze zwrotniczym jest niemożliwa - on nie mówi po francusku, ona po holendersku. Jednak sama obecność kobiety zmienia dotychczasowe relacje pomiędzy mężczyznami i ujawnia ich utajone dotychczas aspekty.
Film nakręcony został na podstawie uznanej powieści Jean-Paula Franssensa. Starannie zrealizowany, niemal pozbawiony dialogów, opiera się na efektach dźwiękowych. Odgłosy czy słowa to tylko przerywniki ciszy; gesty, wymiana spojrzeń są donioślejsze niż dialogi. Podobnie muzyka buduje napięcie emocjonalne lub podkreśla fantasmagorię obrazu. (opis dystrybutora)

Obsada:

Bedrzich Bedrzich napisał(a) o Zwrotniczy

Och jak ja kocham ten system spinaczy!!! Jak to jest kino skandynawskie, to ja jestem Koń Przewalskiego!! A film świetny, widziałem go w jednym w sopockich DKF-ów z 5 lat temu i do tej pory pamiętam wrażenie jakie na mnie uczynił. Nie mylić z amerykańskim 'Dróżnikiem'...

10 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Zwrotniczy

Duszny film, właściwie bez dialogów, klimatem przypominał mi jakieś straszne baśnie. Bardzo dobra warstwa formalna, dzięki której napięcie między bohaterami jest bardzo wyczuwalne, mimo że słyszymy głównie dziwne dźwięki i muzykę. Dla koneserów.

7 gwiazdki