Defilada zwycięzców (2007)

Reżyseria: Grzegorz Braun

Większość ludzi na pytanie, kto rozpoczął II wojnę ś wiatową odpowie, że nazistowskie Niemcy. Nie należy do nich Wiktor Suworow.
Tytułowa defilada to parada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem i uświetniła przekazanie miasta przez nazistów Rosjanom. Jest ona punktem wyjściowym filmu, ukazującym historyczny paradoks, polegającym na fakcie, że we wrześniu Polska została zaatakowana przez dwa państwa, a tylko jedno z nich zostało obarczone odpowiedzialnością za wybuch najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Wiktor Suworow, a właściwie Władimir Rezun, rosyjski pisarz, były agent radzieckich służb wywiadowczych podważa powszechnie przyjęty stan rzeczy związany z odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Twierdzi, że już od lat 30. ZSRR przygotowywał się do zmasowanego ataku na Europę, a uniemożliwił mu go właśnie Hitler, dokonując prewencyjnego natarcia na Rosjan w 1941 roku.
Twórcy filmu przedstawiają niepopularne poglądy pisarza i jednocześnie wchodzą z nimi w polemikę, ukazując tym samym niejednoznaczność niektórych faktów historycznych.
(planeteplus.pl)

peeroog
Uciekinier
ScuMmy
asthmar