Godziny miłości (1977)

Den allvarsamma leken
Reżyseria: Anja Breien

Portret skandynawskiej „epoki wiktoriańskiej”. 22-letni Arvid Stjärnblom, początkujący krytyk muzyczny ze Sztokholmu, zakochuje się z wzajemnością w pięknej Lydii Stille, którą odwiedza z przyjaciółmi w letnim domu jej ojca. Młody mężczyzna nie jest gotowy do małżeństwa – przede wszystkim z przyczyn materialnych, nie chce też porzucać swoich zawodowych ambicji. Dziewczyna obiecuje na niego poczekać.

W tle miłosnej historii toczy się proces Alfreda Dreyfusa. Emil Zola publikuje słynny list w jego obronie – J’accuse!, bezpardonowe wystąpienie przeciw istniejącemu systemowi. Strindberg i Ibsen piszą swoje naturalistyczne dramaty demaskujące hipokryzję europejskiego społeczeństwa. Intelektualny ferment nie narusza jednak podstaw utrwalonej przez lata obyczajowości. Zgodnie z jej prawami kobiety dysponują ciałem, mężczyźni – kapitałem.

Gdy ojciec Lydii nagle umiera, pozbawiona opiekuna dziewczyna zostaje zmuszona do wyboru jednej z matrymonialnych ofert. Kobieta z jej sfery, by się utrzymać, nie może podjąć żadnej pracy. Anja Breien na podstawie losów Arvida i Lydii pokazuje, jak silnie stworzone przez kulturę maski potrafią przylgnąć do ludzkiej twarzy.(www.nowehoryzonty.pl)

Obsada:

Pełna obsada