Dersu Uzała (1975)

Dersu Uzala
Reżyseria: Akira Kurosawa

Historia przyjaźni rosyjskiego oficera przecierającego szlaki tajgi z jego mieszkańcem - samotnym, sędziwym myśliwym, dla którego tajga nie ma już tajemnic, jest opowieścią pełną przygód i niespodzianek, przepełnioną ciepłem i liryzmem. Liczne nagrody, w tym przyznany w 1975 roku Oscar, oraz Złoty Medal i nagroda FIPRESCI w Moskwie '75 stały się pełnym potwierdzeniem znakomitego efektu końcowego. (Opis Filmoteki Narodowej)

Obsada:

Pełna obsada

O zmianie kulturowej. O przemijaniu. O starości.

...widziałem ten film wieki temu.. chyba z okazji szkolnego, klasowego wyjścia do kina... i pamiętam do dziś wrażenie jakie na mnie zrobił...

Autentyczna historia Władimira Arsienjewa rosyjskiego oficera, etnografa, zafascynowanego Dersu Uzała myśliwym, Goldem którego poznał podczas jednej z wojskowych wypraw kartograficznych w tajdze. W obrazie Kurosawy Dersu urzeka nie tylko Arsienjew ale i widza swą "mądrością życiową", bezinteresownym dobrem, i życiem w harmonii z otaczającą go naturą.(...)

(...)Bardzo dobrze widać kontrast pomiędzy Dersu który całe życie żyje w tajdze, a ludźmi z miasta którzy w tajdze są tylko tymczasowo. Ze względu na warsztat Kurosawy oraz zdjęcia film bardzo dobrze się ogląda (nie zapomnę zwłaszcza sceny na jeziorze), ale jest to obraz raczej na raz, nic do czego chciałbym wracać i wracać.

Konfucjusz70
NarisAtaris
jakubkonrad
inheracil
rafalko6
AniaVerzhbytska
MureQ
jakilcz
agryppa