Blaszany bębenek (1979)

Die Blechtrommel
Reżyseria: Volker Schlöndorff

Oskar w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje decyzję, że nigdy nie dorośnie. Realizację tego dziwnego przedsięwzięcia ułatwia mu wypadek - spada ze schodów w piwnicy i przez resztę życia rzeczywiście nie rośnie. Mamy więc do czynienia z malcem o nadąsanej twarzy i małych oczkach, który nigdzie się nie rusza bez swojego blaszanego bębenka i tłucze weń z niezrozumiałym zapamiętaniem. Umie także krzyczeć tak głośno, że wokół szyby pękają. Ekranizajca powieści jest kroniką życia małego Oskara, a także protestem jednostki wobec koszmaru II wojny światowej.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Warto choćby dla sceny z węgorzami; śledziem, szczurem i kotem czy wejściem armii radzieckiej.

Scenę z węgorzami chętnie wyrzuciłabym z pamięci :) !

W genialny sposób ukazano naród niemiecki jako chłopca, który nie chce rosnąć. Dobrze zagrany, Bennent okazał się kolejną niespełnioną dziecięcą gwiazdą, poza tym niezłe rola Olbrychskiego i Pszoniaka. Jak dla mnie zbyt mocno wyeksponowany został wątek romansu Brońskiego i matki Oskara. Przeczytaj spoilery +

Bardzo się cieszę, że nigdy nie lubiłem węgorzy, bo po obejrzeniu tego filmu chyba każdemu odejdzie ochota na tę rybę..

Wspaniałość. Takie filmy chłonie się nie zważając na długość projekcji. Druga wojna oczami chłopca, który przestaje rosnąć i dodatkowo buntuje się za pomocą bębenka. Świetnie pokazany Gdańsk, doskonałe zdjęcia i ciekawe role polskich aktorów.

Oglądany w dzieciństwie zrobił na mnie większe wrażenie niż teraz, być może z powodu dziecięcego bohatera. Teraz wydał mi się zbyt długi i mimo niezłych zdjęć - irytował. Szczególnie zaś irytował mnie dziecięcy bohater właśnie.

To jeden z bardziej błyskotliwych filmów o wojnie jakie znam, w którym muzyka dubluje karabin. Dorównuje mu może Underground i Kabaret.
Jak można ten film oglądać w dzieciństwie?. Ja obejrzałem dopiero teraz i uważam, że ilość erotyki i brutalnych scen jest wyjątkowo spora. Niektóre sceny są mocniejsze niż w Cannibal holocaust. Film od 21 lat co najmniej.

NarisAtaris
Konfucjusz70
bartje
Michalwielkiznawca
dag
dag
AniaVerzhbytska
liongotie
suiCid3R
jakilcz
typix