Drakula (1992)

Dracula
Reżyseria: Francis Ford Coppola
Scenariusz: ,

Francis Ford Coppola powraca do źródeł mitu Drakuli.
Na podstawie klasycznego romansu grozy kręci arcydzieło kina współczesnego. Uwodzicielski Książe (Gary Oldman) z Transylwanii, z serca europy Wschodniej wyrusza do XIX-wiecznego Londynu w poszukiwaniu swej zmarłej żony Elisabety. Jej reinkarnację rozpoznał w pięknej Minie (Winona Ryder). W roli słynnego egzorcysty Doktora Van Helsinga występuje Anthony Hopkins zaś Keanu Reeves gra Jonathana Harkera, który musi stanąć do walki z piekielną mocą Drakuli o miłość Miny.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Film jak film, ale muzyka pana Kilara powala.

Chyba najlepszy horror, jaki kiedykolwiek nakręcono. A jeśli nawet nie najlepszy, to najpiękniejszy na pewno.

Gary Oldman z transylwańskim akcentem i Hopkins jako holenderski pogromca wampirów. Plastyczny, może nawet za bardzo, dobra muzyka. Ale mało straszny.

Przyjemnie się oglądało.

Od strony wizualnej Coppola dokonał cudów. Muzyka Kilara pierwszej klasy. Oldman jako hrabia rewelacyjny. Wadą jest jednak to, że nie straszy i bliżej mu do kina baśniowego, ale ogląda się naprawdę pasjonująco.

Po dwukrotnym obejrzeniu i przeczytaniu książki stwierdzam, że tym razem film przewyższył powieść. Odpowiada mi zwłaszcza pogłębienie psychologii Draculi, który ze zwykłego potwora zmienił się w postac niemal tragiczną. Także Van Helsing z uroczego staruszka stał się mroczniejszy i ciekawszy. Do tego dwójka moich ulubionych aktorów, wielka plastyczność filmu, muzyka Kilara. Jeśli zapomni się o Keanu vel Drewno Reevesie, otrzymamy bardzo dobrą, mroczną baśń w Burtonowskich klimatach.

Tak, Oldman w szczytowej formie.

Ponadczasowa ekranizacja...

Jedyna znana mi ekranizacja zgodna z powieścią Stokera. Piękna wizualnie, doskonała muzycznie. Bardziej melodramat niż film wampiryczny. I jeszcze ta obsada!!!

BlonD1E
Nietutejszy
Efunia
jakubkonrad
duzulek
kotskacukru
KataCzy
Blue2012
murrayostril
KasiaKhadraoui