Eksmisja (2012)

Niezwykła para polskich seniorów zostaje zmuszona do wyprowadzki z mieszkania, w którym spędzili ponad sześćdziesiąt lat. Maria i Tadeusz muszą walczyć z osobistą katastrofą. Film o sprawiedliwości i równości i o tym jak pozostać wiecznie młodym. (HumanDoc)

Oficjalna strona filmu: http://www.resettlement.pl/

Obsada:

Zwiastun:

Tytuł tego dokumentu mógłby sugerować, że możemy oczekiwać krwistego dokumentu zaangażowanego społecznie, a tu niespodzianka. Podtytuł (? - tekst widoczny na plakacie tuż pod tytułem) więcej mówi o filmie niż tytuł - "Sztuka właściwego wyboru". Małżeństwo ponad 80letnich profesorów archeologii z Poznania, którzy całe swoje dorosłe życie przeżyli w pięknym, wielkim mieszkaniu w kamienicy na poznańskich Jeżycach jest zmuszone przez nową właścicielkę budynku do opuszczenia dotychczasowego lokum. Poznajemy ich przeszłość (przeżycia wojenne, życie zawodowe i rodzinne w PRLu, ich usposobienia i podejście do życia) oraz teraźniejszy problem mieszkaniowy. Dla nich zapewne subiektywnie stresujący (większość życia tam przemieszkali!), z którym radzą sobie jednak bardzo dobrze. Zaskakująca rzecz - film ma wymowę niebywale pozytywną, a to głównie dzięki głównej bohaterce, żonie, profesorce, babci Malinowskiej (widocznej na plakacie), osobie młodej duchem, uroczej, roześmianej i pogodnej.

Obejrzane podczas HumanDoc.
http://humandoc.net/

Tytuł jest bez sensu. A sam film jest ciepły i pozytywny. Tyle, że bez tego tytułu dokument skończyłby pewnie na półce w archiwum rodziny Malinowskich.

Przez ten tytuł cały czas próbowałam wszystko, co Malinowski pokazywał wiązać z tą niby eksmisją, zamiast cieszyć się samą opowiedzianą historią ich życia. No i zamiast 'problemu' mieszkaniowego' powinno być w filmie więcej miejsca poświęcone samym uroczym starszym państwu (dobrze odmieniłam?). Po prostu na inny festiwal by się załapali. :P Może teraz Filip siedzi i przerabia film. :>

Lamia
tesvla
lamijka