Słoń (2003)

Elephant
Reżyseria: Gus Van Sant
Scenariusz:

Słoń to opowieść o jednym dniu z życia amerykańskiej szkoły średniej w Columbine.
20 kwietnia 1999r. do szkoły średniej w Columbine przyszło dwóch uczniów z zakupionymi przez Internet pistoletami maszynowymi i zamordowało piętnaście osób. Ofiarami padli nauczyciele oraz koledzy i koleżanki chłopców. Po dokonaniu masakry nastolatkowie popełnili samobójstwo. Film relacjonuje fakty, które poprzedziły tragiczne wydarzenia, jak również sam przebieg dramatu.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastuny:

Poruszający dramat społeczny.

Typowy van Sant.

Niestety tym razem Gus van Sant przegrał w konfrontacji z narzuconym sobie tematem. Motywacje głównych bohaterów zupełnie mnie nie przekonały (czy miało to ukazać, że przemoc może zrodzić się z niczego?), nie udało mi się zżyć ani z nimi ani z żadną z ofiar, przez co zakończenie oglądałem z niedowierzaniem połączonym ze znudzeniem. Zainteresowanym polecam dużo lepszy film Nasza klasa Ilmara Raaga, który można obejrzeć za darmo na iplex.pl.

No nie mogę się zgodzić. Po pierwsze Słoń to po prostu piękny film, fantastycznie się ogląda nawet bez wnikania w "przesłanie". A jeśli chodzi o samo przesłanie, to wydaje mi się (oglądałem dawno temu), że chodziło właśnie o to, żeby pokazać, jak dużym szokiem był atak, w sensie, że pojawił się tak ni stąd ni zowąd. Moim zdaniem świetnie udało się to Santowi pokazać - normalne szkolne życie, rozmowy na korytarzach, stołówka, a tu nagle koledzy ze szkoły zaczynają strzelać. Co byś czuł? Ja myślę, że niedowierzanie, że wydało by Ci się to niemożliwe, nieprawdopodobne, bo czemu?, za co?, jak to?, czemu u nas? Wydaje mi się, że Sant pokazał szkołę jak każdą, że celowo nie budował u widza więzi z ofiarami, żeby pokazać, nie nie to, że przemoc rodzi się z niczego, ale to że może się pojawić wszędzie, a jak się pojawia to nikt się jej nie spodziewa (prawie jak hiszpańskiej inkwizycji ;))

Surowy obraz tragedii w szkole. Hipnotyzująca cisza przed burzą. Wielki obraz, minimalistyczna forma.

fender
Guma
NarisAtaris
MRZVA
carmenelectra
bartje
Szklanka1979
dag
dag
AniaVerzhbytska
Nevon