Europa, Europa (1990)

Europa Europa
Reżyseria: Agnieszka Holland

Sally Perel, żydowski chłopak uciekając przed hitlerowcami, trafia do organizacji komsomolskiej w Grodnie, gdzie wciela się w żarliwego wyznawcę ideologii komunistycznej. Los sprawia, że wpada w ręce wyznawców ideologii wyższych ras... i okazuje się dla nich najczystszym egzemplarzem aryjczyka, godnym szlifowania swych umiejętności w kuźni kadr faszystowskiego państwa.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Masterpiece & a must-see.

Moja ulubiona reżyserka o drugiej wojnie światowej. Bezbłędny scenariusz, który skłania do refleksji, wstrząsa, ale też potrafi momentami wywołać uśmiech. Dobra rola głównego bohatera i udane polskie akcenty aktorskie. To mógł być polski oscar dla filmu nieanglojęzycznego, ale kontrowersyjność na to niestety nie pozwoliła.

O co chodzi z kontrowersyjnością tego filmu?

Może tu co nieco znajdziesz:
http://www.imdb.com/title/tt0099776/reviews

Bardzo dobry scenariusz spaprany przez kiepską reżyserię. Holland nie umie prowadzić aktorów. Tam gdzie potrzeba było trochę filmowego klimatu, trochę tricków, gubi się. A szkoda bo potencjał był na dzieło o znacznie większej sile rażenia niż chociażby Lista Schindlera. Dobry film, ale daleko do wybitności.

Michuk, w tej sprawie masz moje votum separatum

asthmar
kocio
duzulek
Konfucjusz70
JUMAN
bartje
malamadi
agiwle
asia1298
Ambrotos