Ex Machina (2015)

Reżyseria: Alex Garland
Scenariusz:

Scenarzysta „28 dni później” i „W stronę słońca” zaprasza do świata przyszłości, która dzieje się już teraz, w laboratoriach, o których nie mamy pojęcia. Młody informatyk Caleb (Dohmnall Gleeson) wygrywa firmowy konkurs i na tydzień trafia do laboratorium, w którym pracuje szef firmy – Nathan (Oscar Isaac). Caleb poznaje w nim piękną Avę (Alicia Vikander) – pierwszą na świecie sztuczną inteligencję pod postacią kobiety. Ava jest wynikiem eksperymentu Nathana. Czuje, myśli, wzrusza się i boi o własną przyszłość. Caleb nie wie, że sam jest częścią eksperymentu, który ma sprawdzić, jak na postać Avy zareaguje przeciętny człowiek. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

No nie mogłem inaczej ocenić. Rozwalił mnie na łopatki po każdym względem. Od czasu Ghost in the shell nie spotkałem się z tak perfekcyjnym obrazem tego typu. Możliwe, że to już mój kandydat na filmastera 2015:)

chyba rozłożył?

Racja:).
Wypasiony na maksa w mojej opinii. Dawno nie widziałem aby scenariusz dorównywał jakości w tego typu filmach, a tu bum. Chyba z filmów o sztucznej inteligencji jedynie Blade runner jest równie piękny i ciekawy, z tą różnicą, że film Scotta jest makro, a ten bardziej mikro.

No właśnie, Blade Runner już był.
A z ostatnich filmów o SI podoba mi się najbardziej "Ona" w takim razie, dość mam demonizowania w temacie.

Zgadzam się z Tobą, ten film miażdży :)

Świetnie się oglądające i aktualne science-fiction - nieczęsto zdarza się taki okaz. Ale z tą innowacyjnością mocno przereklamowany. Co drugi lunch gadamy z chłopakami o takich scenariuszach :)

Może i "Ex machina" jest inteligentnym SF, ale prawdziwymi bohaterami tego filmu są operator i scenograf. Wyjątkowo eleganckie kino i moim zdaniem to warstwa obrazowa dominuje nad intelektualną.

może wyróżniająca się, spójne i bardziej zdyscyplinowane kino SF o AI niż inne, ale de facto kompletnie niczym nie zaskakuje, a nic nie boli tak jak rozprawy o banałach nakręcone z rozmachem ... tak jakby autor tego filmu ograniczony był, tym przez jak szeroką publiczność musi być on przetrawiony / zrozumiany ?

Akurat tu brak rozmachu i nie był skierowany do szerokiej publiczności. Budżet 15mln$, a zysk 36mln$, czyli jak na produkcję made in USA to undergorund. Wrażenia za to dla fana hard science fiction - bezcenne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ex_Machina_%28film%29

BlonD1E
omnitruncatedkraken
NarisAtaris
ScuMmy
patryck
mammon
zhost
patrycja76
MRZVA
magdaalicja