Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)

Fantastic Beasts and Where to Find Them
Reżyseria: David Yates
Scenariusz:

Akcja filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów.(opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Tak jak podejrzewałem, to wielkie widowisko z pełnym sznytem, scenografią i kostiumami, ale niespecjalnie interesujący film. Jacob Kowalski fajnie dobrany i budzi moją sympatię najbardziej, zwłaszcza pod koniec, gdy wreszcie jest trochę miejsca na postacie i relacje. Tina wydaje mi się niewykorzystana - wyrazista i obsadzona w roli sprawczej ląduje w końcu w pozycji cichej dziewczynki, naprawdę nie dało się inaczej? Zwierzęta istnieją głównie w momentach akcji, za szybko, więc trudno je polubić i się do nich przywiązać. Dopiero końcówka obiecuje coś lepszego, no ale to już może w części 2...

"Fantastyczne zwierzęta" cierpią na tę samą przypadłość, co późne książki o Potterze - nie są już w zasadzie dla dzieci, a dorosłym oferują niedopieczoną przyjemność. Widać, że świat tu przedstawiony jest ledwie naszkicowany, z wrzuceniem paru szczegółów, żeby nadać mu wiarygodność. Nawet to nie stało koło kompletnych, precyzyjnie skonstruowanych światów Sapkowskiego czy Martina. Z drugiej strony pełno tu interesujących szarości - świat czarodziejów jest skorumpowany a Newt Skamander to facet o dobrym sercu, ale w sumie niebezpieczny - które nie zostają wyeksponowane. Widać, że Rowling balansuje na granicy czegoś mroczniejszego i ostrzejszego, ale woli jednak pozostać po tej słonecznej stronie, żeby zarobić więcej kasy. Szkoda.

kocio
nutinka
hrabalka2021
JUMAN
agiwle
MRZVA
krzysztofek1003
KamilMarx
salander
umbrin