your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Franciszek, kuglarz boży (1950)

Tytuł oryginalny: Francesco, giullare di Dio

Reżyseria: Roberto Rossellini

Franciszek, kuglarz boży – włoski film religijny w reżyserii Roberto Rosselliniego z głównymi rolami Nazario Gerardiego i Arabelli Lemaitre; oryginalną muzykę skomponowali Renzo Rossellini i Enrico Buondonno.
Film opowiada o życiu św. Franciszka z Asyżu i jest ekranizacją Kwiatków świętego Franciszka. Autentyczni bracia Franciszkanie wzięli udział w realizacji filmu.
W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obraz Rosselliniego znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
"Film jest próbą zaproponowania nadziei współczesnemu człowiekowi, wciąż jeszcze zranionemu na ciele i duszy przez ogromną tragedię II wojny światowej. W tej optyce Rossellini zbliża się wprost do tematyki religijnej, oczyszczając swoje podejście ze wszelkiej formy intelektualizmu czy spekulacji filozoficznej: obezwładniające świadectwo prostoty życia zaproponowanego przez Franciszka i jego braci ma być rewolucyjną odpowiedzią na fundamentalne pytania egzystencji".
— Christopher Garbowski, Franciszek, kuglarz boży
(wikipedia.org)

Obsada:

doktor pueblo doktor pueblo napisał o Franciszek, kuglarz boży

Świetnie się to ogląda, ale nie mogę się powstrzymać od komentarza. Oto Roberto Rossellini, ateista i socjalista, nakręcił piękny film o sile prostej wiary. Co sprawia, że lewicujący ateiści (by wymienić jeszcze choćby Pasoliniego i jego "Ewangelię wg św. Mateusza", czy Beauvoisa i jego "O Bogach i ludziach") kręcą takie wspaniałe filmy religijne? Cóż, bez wątpienia chrześcijan i socjalistów łączy wiara w tę samą piękną mrzonkę: że ludzie są braćmi, że żyją po to, żeby sobie pomagać i się wszystkim [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo ocenił(a) Franciszek, kuglarz boży

8 gwiazdki

tropicielkoni tropicielkoni ocenił(a) Franciszek, kuglarz boży

7 gwiazdki