Gomorra (2008)

Reżyseria: Matteo Garrone

Matteo Garrone ukazuje świat, w którym handel bronią, narkotykami, pranie brudnych pieniędzy w inwestycjach budowlanych, a nawet zarabianie na nielegalnej wywózce odpadów toksycznych jest chlebem powszednim. Aktorzy grający w tym filmie to debiutanci, a autor powieści (Roberto Saviano) na bazie której powstał film, spotkał się z poważnymi pogróżkami ze strony mafijnego świata. Pięć opowieści dziejących się na terenie współczesnego Neapolu przedstawia historię osób, których losy przypadkiem krzyżują się z poczynaniami Camorry – lokalnej mafii.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Nie jest to dokument, lecz na film fabularny za mało w nim fabuły. Polecam tylko rozkochanym w Neapolu i politycznie/społecznie zaangażowanym. Dla pozostałych jest Miasto Boga i El Violin.

Pretensjonalny i mało czytelny, ale wartościowy w treści.

Gomorra może nie jest łatwa, ładna czy miła w oglądaniu. Po seansie z pewnością nie zapragniesz wstąpić do Camorry. Ten film ma jednak w sobie coś, co pozwala go oglądać z zaciekawieniem od pierwszej do ostatniej minuty, a po seansie wiesz, że to nie były zmarnowane godziny.

film czytelny dopiero po przeczytaniu ksiazki, stanowi swietne uzupelnienie lektury. osobno nie funkcjonuje - polecam wszyskim, ktorym podobala sie "Gomorra" Saviano.

Mafia odarta z romantyzmu "Ojca Chrzestnego", mitu "Chłopców z ferajny" i humoru "Rodziny Soprano". Widzimy mafijną codzienność i reguły nią rządzące: liczy się kasa, a ludzkie życie jest warte tyle ile kule potrzebne do unicestwienia go. Czy w tym Piekle na Ziemi można ocalić duszę? O tym opowiada ten film.

Opowiada też w sposób karygodny narracyjnie, nudząc przy tym nieziemsko.. Szkoda.

Nie zawsze akcja filmu musi łapać zadyszkę, eksplozja gonić eksplozję, a obraz - obraz. A o odkupieniu (bądź nie) duszy, warto mówić spokojnie i w skupieniu.

Jak na dokument - zbyt fabularny. Jak na film fabularny - zbyt nudny. Postacie papierowe. Mafiozi i inni uwikłani nie mają uczuć? I nic ich nie łączy? Pfff.

Zasnąłem w kinie - drugi taki przypadek.

Efunia
duzulek
emerenc
bartje
Szklanka1979
emil
Michalwielkiznawca
NarisAtaris
matadu
jakilcz