your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Gorky Park (1983)

Reżyseria: Michael Apted

Thriller kryminalny rozgrywający się w ponurych sceneriach Moskwy ostatnich lat ery Breżniewa. W rolach głównych wystepują: William Hurt, Lee Marvin oraz nominowana do Złotego Globu Joanna Pacuła.
Moskwa, ostatnie lata ery Breżniewa. W Parku Gorkiego zostają znalezione ciała trzech osób. Każdej z ofiar odcięto palce oraz pozbawiono skóry twarzy, aby utrudnić identyfikację. Do sprawy zostaje przydzielony oficer milicji Arkady Renko (William Hurt). Prowadząc śledztwo dociera do pięknej i tajemniczej Iriny Asanowej (Joanna Pacuła), która jest powiązana z zamordowanymi. W sprawę zamieszani są też amerykański biznesmen Jack Osborne (Lee Marvin) oraz amerykański detektyw William Kirwill (Brian Dennehy). Dochodzeniem podejrzanie zaczyna się interesować KGB, a Renko odkrywa, że Irinie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Park Gorkiego to adaptacja thrillera autorstwa amerykańskiego powieściopisarza Martina Cruza Smitha. Opublikowany w 1981 Park Gorkiego to pierwsza część z cyklu powieści o przygodach moskiewskiego śledczego, Arkadego Renki. Książka z miejsca zdobyła rzesze fanów, stając się bestsellerem, a magazyn Time Magazine okrzyknął ją thrillerem lat 80. Na ekranizację nie trzeba było czekać długo - już dwa lata później podjął się jej MIchael Apted, wówczas znany m.in. jako reżyser Córki górnika z oscarową rolą Sissy Spacek. W filmie zgromadził imponującą, gwiazdorską obsadę - w Arkadego Renkę wcielił się William Hurt, chociaż do roli tej byli brani pod uwagę m.in. Dustin Hoffman i Robert Redford. Partnerują mu Lee Marvin, Brian Dennehy oraz nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa Joanna Pacuła.
(alekinoplus.pl)

Obsada:

peeroog peeroog ocenił(a) Gorky Park

7 gwiazdki

pajestka pajestka ocenił(a) Gorky Park

6 gwiazdki

niebieskiptak niebieskiptak ocenił(a) Gorky Park

7 gwiazdki

ScuMmy ScuMmy ocenił(a) Gorky Park

7 gwiazdki

wwwojtus wwwojtus ocenił(a) Gorky Park

8 gwiazdki