Grbavica (2006)

Reżyseria: Jasmila Žbanić
Scenariusz:

Esma, samotnie wychowująca swoją 12-letnią córkę Sarę, żyje w jednej z dzielnic Sarajewa, Grbavicy, która jeszcze nie podniosła się ze zniszczeń wojennych z 1990 roku. Ponieważ państwowy zasiłek ledwo pozwala jej związać koniec z końcem, Esma decyduje się przyjąć posadę kelnerki w nocnym klubie. Całonocna praca okazuje się jednak dla niej wielkim poświęceniem - kobieta spędza coraz mniej czasu ze swoją córką. Nie mogąc poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, Esma zaczyna uczęszczać na terapię grupową w lokalnym ośrodku dla kobiet. Wielkim wsparciem jest dla niej jej najlepsza przyjaciółka, Sabina, oraz nowy współpracownik Pedla, w którym Esma odnajduje bratnią duszę. (Opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

O ranach, które pozostawia wojna. Świetnie zagrany. Uwaga: opis dystrybutora kompletnie palił film.

Niech żyje Jasmila Zbanić! Chyba nikt tak niebanalnie nie opowiadał w kinie o konsekwencjach wojny przez pryzmat intymnych doświadczeń osadzonych w konfrontacji z codziennością. Niesamowita autentyczność, szczerość i naturalność całokształtu. Fantastyczne portrety kobiet. Ujmująco zwyczajne scenerie, dopełniająca całość muzyka. Ja i moja wrażliwość czujemy się nasycone. Polecałam Jej drogę, polecam też Grbavicę.

Trailer rozbawił mnie do łez. Hiszpański dubbing i niemieckie napisy, gdzie Wyście to znaleźli... ;))

Heheh, NA SZCZĘŚCIE sprawdziłam Filamsterowy trailer dopiero po filmie. Zabójcza kombinacja, zaiste! Apeluję o podmiankę, bo ta wszystkich odstraszy!
Doktorze, byłeś Ty w końcu na Sputniku?

Byłem ja w końcu na Ja. I byłem na Półtora pokoju. Oba dobre.

Sprawna narracja, świetny scenariusz, wyśmienite prowadzenie aktorów i gęstwina emocji.
Imponujący debiut.

Kobietom prawdopodobnie podobał się dużo bardziej, ale ja bym zrobił z tego shorta 20 minut. Poza samą końcówką film strasznie monotonny i jednostajny, widziałem dużo dużo lepszych bałkańskich filmów.

NarisAtaris
emilsekula
Gierczu
bartje
dcd
dcd
Ambrotos
argasek
emerenc
psubrat
grizz