Czarna lista Hollywood (1991)

Guilty by Suspicion
Reżyseria: Irwin Winkler

Niestety, ten film nie ma jeszcze porządnego opisu.
Spróbuj na IMDb.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jeden z nielicznych filmów dostępnych w PL o czarnej karcie w historii USA a mianowicie o czasach makkartyzmu. Oglądałam ten film kiedy byłam mała i wywarł na mnie większe wrażenie niż teraz ale i tak warto zobaczyć ten obraz. Bardzo dobra rola De Niro a w epizodzie pojawia się Marty Scorsese. House UnAmerican Activities Committee to była instytucja powołana do badania działalności antyamerykańskiej. W filmie ukazana jest jej praca, szczucie wzajemne na siebie różnych oficjeli Hollywood i paranoja jaka była udziałem wielu Amerykanów a mianowicie strach przed rosyjską infiltracją{w tle mamy nawet na odbiornikach telewizyjnych proces Rosenbergów}. De Niro gra zdolnego, młodego Holywoodzkiego reżysera. Chodzi w złotej aureoli jest pupilem Zanucka a to jak być ulubieńcem samego pana Boga. Stopniowo wskutek antykomunistycznej nagonki traci wszystko.

{część 2} Przyjaciele traktują go jak zadżumionego, nie może uzyskać pracy, zwalniają go nawet z zakładu zegarmistrzowskiego{ a raczej sam porzuca pracę gdy enty raz agenci FB pytają o niego pracodawcę-wiadomo, ten strach przed służbami......}. Traci wszystko, serce okazuje mu jedynie była żona{świetna Anette Bening} i syn który podobnie jak małżonka był przez niego w "złotych" latach pracy dla Fabryki Snów zaniedbywany.
To jest niezły film choć po latach brakowało mi pokazania racji drugiej strony bo jednak niektóre wnioski tej diabelskiej komisji potwierdziły się chociaż senator McCarthy odszedł z tej instytucji w niesławie.

{część 3}
Warto jednak zobaczyć dla kreacji Roberta De Niro jako Merrilla bo i ta rola niesie ważne pytania{jak byśmy się zachowali w podobnej, życiowej sytuacji}?. Merrill nic innego nie potrafi robić jak tworzyć filmy. I jest w tym świetny co widać kiedy w końcu "na lewo" otrzymuje szansę zrobienia trzeciorzędnego westernu. Sam przyznaje byłej żonie, że nie wiedział, ze to będzie takie ciężkie, nie pracować w filmie. Stawką powrotu do Edenu filmowego jest jednak zdrada przyjaciół, często Bogu ducha winnych. W zasadzie wszyscy mniej lub bardziej mu to doradzają. Bo już to zrobili lub zamierzają. Bohater jest w impasie.
Kiedyś Antoni Słonimski powiedział, że jeśli nie wiesz jak się zachować postaraj się zachować przyzwoicie. Właśnie tak próbuje zachować się Merrill.

verdiana
niebieskiptak
got3n
wwwojtus
Tatanka
LarryTaylor