Hamsun (1996)

Reżyseria: Jan Troell

Film biograficzny, poświęcony postaci wielkiego pisarza norweskiego, noblisty zhańbionego kolaboracją z nazistami. Impulsem do zrealizowania tego filmu była monumentalna książka dokumentacyjna duńskiego pisarza i eseisty, Thorkilda Hansena Proces przeciwko Hamsunowi (Processen mod Hamsun), która ukazała się w 1978 r. i wywołała burzliwą debatę w krajach skandynawskich. Scenariusz do filmu ponownie napisał Per Olov Enquist, który jako dramaturg wsławił się sztukami opartymi na biografiach wybitnych postaci kultury nordyckiej. Hamsun był kosztowną koprodukcją trzech krajów skandynawskich.

Troell postanowił wyświetlić "zagadkę Hamsuna", odpowiedzieć na pytanie, które od lat dręczyło Skandynawów: jak doszło do tego, że obdarzony wielkim autorytetem moralnym, wybitny pisarz, który uosabiał ducha narodowego Norwegów, tak dramatycznie pogubił się w swoich światopoglądowych i politycznych wyborach?

Akcja filmu toczy się w latach 1935-1952 i obejmuje ostatni okres życia pisarza, kiedy to z jednej strony jego twórczość zamarła z powodu długotrwałego kryzysu inspiracji, z drugiej zaś kiedy to Hamsun czynnie zaangażował się w działalność polityczną, popierając marionetkowy reżim Vidkuna Quislinga. Wielkim walorem filmu jest wspaniała kreacja Maksa von Sydowa w roli tytułowej. (ENH)

Obsada:

Pełna obsada

Udana filmowa biografia, głównie dzięki fenomenalnej wprost roli von Sydowa. Sporą zasługę miał w tym również reżyser, który dwuipółgodzinnym seansem nie zanudził widzów, lecz przedstawił w sposób pełny życie tego kontrowersyjnego pisarza po 1935 roku, kiedy to "poparł nazizm". Warto.

Kilka miesięcy temu niemalże jednocześnie przeczytałam „Na zarośniętych ścieżkach” Hamsuna i scenariusz Pera Olova Enquista do filmu „Hamsun", no i obejrzałam sam film. Wszystko razem zrobiło na mnie olbrzymie wrażenie. To był wstrząs psychiczny, zrewidowałam swoje poglądy na wiele spraw. Polecam w takim właśnie, potrójnym zestawie - scenariusz, film i książka wzajemnie się uzupełniają tworząc niesamowitą, z niczym nie dającą się porównać jakość.

lunatyk
magb
michuk
redinf
KAH
KAH
girlfrommonday