Handlarz cudów (2009)

Handlarz cudów to wspólny projekt operatora Jarosława Szody i reżysera telewizyjnego Bolesława Pawicy. Historia zmagającego się z chorobą alkoholową Stefana i dwójki dagestańskich dzieci rozpoczyna się konwencjonalnie, by stopniowo przerodzić się w przejmujący dramat. Zgodnie z konwencją filmu drogi podróż okaże się dla bohaterów ważnym doświadczeniem i zostawi w nich zapewne trwały ślad. Pojemność gatunkowa road movie, w tym wypadku otwarta również na elementy melodramatyczne i kryminalne, daje twórcom szereg możliwości, które w pełni wykorzystują. Dla Szody i Pawicy najważniejsze jest jednak przede wszystkim samo opowiadanie, a nie czynniki, które je kształtują. Film cechuje klarowność i przejrzystość, otrzymujemy więc sprawnie opowiedzianą historię, której głównym celem jest wywołanie emocji i refleksji nad losem bohaterów. (ENH)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Trochę nierealna fabuła, ale ładny, poruszający film. Szyc świetny! I delikatna, pasująca muzyka w tle, muzyka, nienarzucająca się.

Film porusza naprawdę ważne problemy, ale fabuła jest nierealna, pojawia się wiele błędów dotyczących Kaukazu. Niemniej, jest to jedna z najlepszych roli Szyca.

Nietutejszy
bartje
VacoVolare
lapsus
kaska_m84
szum
Uciekinier
sharbat28
gienom
michalkorycki