Szczęśliwi ludzie: Rok w Tajdze (2010)

Happy People: A Year in the Taiga

W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia „szczęśliwych ludzi”, na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film. (Festiwal Sputnik)

Obsada:

Zwiastun:

Bohaterowie tego filmu są jak Dersu Uzała, myśliwymi, spędzającymi większość czasu samotnie w sercu olbrzymiej tajgi. Kamera pozwala nam obserwować rok z ich życia, zaczynając od wiosny, która kruszy lodową powłokę pokrywającą Jenisej, przez krótkie, lecz intensywne, pełne komarów lato, po srogą, mroźną zimę. Film współreżyserował Werner Herzog, który pełni w nim również rolę narratora.

To jest tak piękny film. Ze swą skromnością. Z subtelną, a zarazem drapieżną zmiennością pór roku w tajdze, którą poznajemy dzięki urzekającym ujęciom niemal mistycznych krajobrazów po obu brzegach wzburzonych wód Jeniseju. Ze wzruszającą symbiozą człowieka i psa, który staje się najwierniejszym przyjacielem, przypłacając finalnie tę przyjaźń życiem i nieustannym ścieraniem się człowieka i przyrody w nierównej, okrutnej walce. Z gloryfikacją ciężkiej pracy, która, choć precyzyjna jak dobrze naoliwiony mechanizm mosiężnego zegara, przytłoczyłaby monotonią przeciętnego Europejczyka. Zima, długa, ciągnąca się przez wiele miesięcy, krótka wiosna, lato pełne chmar komarów, jesień. Natura. Równie piękna, co niebezpieczna. I ciche, surowe szczęście nastawione na być, nie mieć. Piękny dokument, nawet z tym ukłuciem zazdrości, bo chciałoby się tak żyć pośród dziewiczych, nieskażonych terenów, z dala od cywilizacji, choćby przez rok. Jak Herzog, jak Wasiukow.

Chcę, żeby Herzog wiele mi tak jeszcze opowiedział.

KKKas
dziadborowy
NarisAtaris
falkenberg
Johanan
nevamarja
matadu
dcd
dcd
monika26041989
asthmar