Przytul mnie (2010)

Hold om mig
Reżyseria: Kaspar Munk
Scenariusz:

Sara, Mikkel, Hassan i Louise to czwórka nastolatków, którzy są na etapie finalnego wykształcania się cech osobowościowych, z którymi wejdą w dorosłość. Jeden dzień zmieni wszystko. Pewne klasowe nieporozumienie zupełnie absurdalnie przerodzi się w nieznośny konflikt, który doprowadzi do tragicznych konsekwencji. Zazdrość, samotność i brak trwałych więzi, czy to przyjacielskich, czy rodzinnych. Presja grupy rówieśniczej i problem klasowej popularności jako definicji sukcesu. Odpowiedzialność za własne słowa i świadomość powierzchowności swoich czynów. W ciągu jednego dnia światy, które protagoniści wokół siebie wybudowali, rozlatują się jak domki z kart, a granice pomiędzy katami i ofiarami przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Doba z życia uczniów typowej, całkiem normalnej duńskiej szkoły, w której dochodzi do incydentu - grupa uczniów na oczach wszystkich symulacją gwałtu upokarza koleżankę. Wychodzi z tego sugestywny, niezły film i przede wszystkim moralitet z wyraźnym adresatem – wszystkimi rodzicami tego świata, by uważali na swoje dzieci i poświęcali ich życiu dostateczną uwagę.

jedno z moich wiekszych rozczarowan AD 2010. Film nie jest słaby, ale rzeczywiście czegoś zabrakło. Ostrą napinkę mieli Duńczycy na Munka i chyba nie zdzierżył.

Nie rozpatrywałabym tego filmu w kategoriach rozczarowania, bo był dobrze zrobiony, miał klimat etc. Mój problem z tym filmem jest taki, że reakcja dziewczyny jest absolutnie niewspółmierna do krzywdy, jaką jej wyrządzono, więc cały film wydaje mi się trochę absurdalny.

film jest oparty na faktach(i chyba to się działo w Polsce), więc zakończenie znałem i nie zastanawiałem się nad tym. Mój problem z tym filmem był taki, że ja od Duńczyków oczekuję zawsze dwa razy więcej niż od reszty świata. Gdyby to był film, np. hiszpański to absolutnie nie czułbym się rozczarowany ;-)

Mistrzami w tej kategorii dalej zostają dla mnie szwedzkie Zło i estońska Nasza Klasa.

Jeśli zauważymy, że jest to kino dla młodzieży, to jest to film naprawdę szokujący. Kanwą są wydarzenia z Gdańska z 2006 r.

Konfucjusz70
Szklanka1979
verdiana
lapsus
tropicielkoni
MrSmyQ
Uciekinier
ScuMmy
halunke
Pilotka