your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Nocny portier (1974)

Tytuł oryginalny: Il portiere di notte

Reżyseria: Liliana Cavani

Akcja filmu rozgrywa się w Wiedniu w 1957 r. Max, były oficer SS, pracuje jako nocny portier w eleganckim hotelu. Pewnego wieczoru wśród nowo przybyłych hotelowych gości Max zauważa młodą, piękną kobietę, Lucię - żonę sławnego, amerykańskiego dyrygenta. Rozpoznaje w niej swoją dawną ofiarę. Nazajutrz Lucia towarzyszy mężowi w operze i wraca myślami do roku 1942, kiedy to jako 15-letnia dziewczyna została wywieziona do obozu koncentracyjnego. Max, sadysta i fetyszysta, wybrał ją wówczas z transportu więźniarek i zgwałcił. Nie wysłał jednak później na śmierć. Zaczął się z nią częściej spotykać i poddawać poniżającym praktykom seksualnym. Między tą dziwną parą zaszło stopniowo coś dziwnego...

Obsada:

omnitruncatedkraken omnitruncatedkraken napisał(a) o Nocny portier

dubel z http://filmaster.pl/film/il-portiere-di-notte/

Esme Esme napisał(a) o Nocny portier (7)

Najbardziej przemawia nie tyle jako romans sado-maso z traumą Holocaustu w tle, ale jako groteskowy portret Austrii jako chorego kraju, który nie tylko nie rozliczył się jak należy z nazizmem, ale nawet nie ma na to specjalnej ochoty. Kopia na Iplex niestety okropna.

7 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Nocny portier (7)

To co przeraża w tym filmie jest podobne do tego co przeraża w "Salo" Pasoliniego, czyli zupełny brak komentarza, suchość, cisza. Mamy tu jednak na pierwszym planie nie wojnę, oskrażenia i horror Holokaustu, a tragiczną historię miłosną. Dziwny film, zapuszczający się głęboko w ludzką psychikę. Trudno się od niego uwolnić.

7 gwiazdki

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o The Night Porter

Trashy attempt to get a rise out of people.

6 gwiazdki