Imagine (2012)

Reżyseria: Andrzej Jakimowski
Scenariusz:

Ian, nowy instruktor w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów. Według niego kluczem do poruszania się i prowadzenia spełnionego życia są umysł i wyobraźnia, a nie percepcja zmysłowa. Jego metody, choć skuteczne, okazują się zbyt dużym wyzwaniem. Mówi reżyser: "Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. On uczy niewidomych jak postrzegać przestrzeń. Dosłownie. Jedną z jego wyjątkowych technik jest echolokacja. Napisałem "Imagine" po kilku miesiącach badań nad technikami orientacji przestrzennej używanymi przez niewidomych. Uważam, że niektóre z stosowanych przez nich metod są poetyckie i jednocześnie całkowicie kinematograficzne." (WFF)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Urzekający i chwytający za serce. Jakimowski wkroczył na światowy poziom !

Film uświadamia, jak ważny jest dźwięk w kinie. U Jakimowskiego zawsze gdzieś tam był, chociażby po to, by zbudować klimat. W kinie USAńskim zagłusza go muzyka

Film przecudnej urody! Żałuję, że nie widziałam go przed głosowaniem na filmastery.

Film Andrzeja Jakimowskiego, z przyjemną muzyką Tomasza Gąssowskiego (świetne jest w niej to, że nie gra przez cały czas – uwielbiam jak film ma sporo momentów bez tła muzycznego). Opowiada historię Iana, niewidomego uczącego innych niewidomych, pacjentów prestiżowego lizbońskiego ośrodka, sztuki orientacji w przestrzeni. Nie wszystkim jednak podobają się metody nauczania, jakie stosuje – odrzuca on bowiem korzystanie z laski, stawiając na słuch, echolokację i specjalne sztuczki. Ian (Edward Hogg) jest pełen sprzeczności. Łagodny w obyciu, a równocześnie bardzo silny jako osobowość. Zestawiający ulotne wyobrażanie i bardzo konkretną dedukcję. Towarzyski, a równocześnie bardzo zamknięty. Tak się akurat złożyło, że w ośrodku przebywała również pewna unikająca świata niewidoma kobieta – Eva (Alexandra Maria Lara). Ona również zainteresuje się lekcjami Iana. Choć szybko zorientuje się, że próbuje on uczyć – zarówno dzieciaki, jak i ją – czegoś znacznie większego niż nawigacja w terenie.

NarisAtaris
Farary
PiotrKowalski
umbrin
jakilcz
mojomad
Lamia
gosialovsnow
pomyj
Dziewucha