Nieodwracalne (2002)

Irréversible
Reżyseria: Gaspar Noé
Scenariusz:

Aktorskie małżeństwo Monica Bellucci i Vincent Cassel zagrali w obrazie Noego parę, której związek wystawiony został na ogromną próbę. To film o mężczyźnie, który postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość, zemścić się na bandytach, którzy brutalnie zgwałcili jego ukochaną. "Nieodwracalne" to opowieść o tym, że nasz los nie pozostaje w naszych rękach, pisze się sam. My decydujemy jedynie o tym, jak wiele potrafimy znieść. Śmierć jest nieunikniona, a czas, podobnie jak ból, radość i przyjemność to jedynie wytwór naszej wyobraźni.
Ten film, napisany i zrealizowany w rekordowym czasie opisuje odwieczną zależność między krzywdą a zemstą. Zemsta jest nieodwracalna, podobnie jak dokonana krzywda. Tak jak każdy uczynek, tak jak wszystkie rzeczy w naszym życiu. Przed nami tylko jedna droga.

Obsada:

Pełna obsada

Sztuczny i pretensjonalny, przeestetyzowany, zbędny.

Oryginalny pomysł, świetna realizacja. Fantastyczna, gra emocjami odbiorcy, m.in. dzięki ciekawej pracy kamery. Po projekcji byłem zniszczony psychicznie, ale czułem się błogo (dziwny to stan). Uwaga: tylko dla widzów o bardzo mocnych nerwach: z kina studyjnego wyszło 2/3 widowni.

Odpychający. Poraża brutalnością - niestety, poza ogólnym zezwierzęceniem nie odczytałem z seansu niczego wartościowego. Jeśli nawet reżyser miał głębszy zamysł, to się mu nie udał (albo ja nie potrafię go odczytać).

Jak dla mnie, to po prostu film o tym, jak nietrwałe są rzeczy. I to, głównie dzięki odwróconej kolejności, zostało prześwietnie pokazane.

[z dyskowego archiwum: 2003-01-29 18:27] Faktem - nieodwracalnym - jest, że film obejrzałem. I fakt - trudno go zapomnieć. Przedziwny film. Bardzo specyficznie zrealizowany. Kamera, muzyka, sekwencje zdarzeń... 12 ujęć kilkunastu godzin pokazane w odwróconej (a jednak) kolejności. To wszystko jest inne... Jest przytłaczające. „Fakty to fakty. Nie ma złych czy dobrych”
Można obejrzeć. Nie trzeba. Nieodwracalne.

20 minutowy mindfuck

duzulek
przemyslawszwaczka
bartje
beznazwybez
AgaL
dag
dag
Szklanka1979
MureQ
mrci