Jasminum (2006)

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz:

Dziejące się współcześnie "Jasminum" (łacińska nazwa jaśminu) opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów, wypełnioną szczególnym światłem jakie roztacza wokół siebie miłość.
Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, nie różniłby się od innych, gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników posiada pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości...
Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów … W tej historii i ludzie i budynki i zapachy mają swoje tajemnice. [opis dystrybutora - Best Film]

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Taki piękny film o niczym... A ja uwielbiam filmy o niczym :)

Ziew! Ładne, ale tylko jak z obrazka, bez ważnego problemu. Zapachy jak kolorowe szkiełka dla dziecka. I niech nikt mi nie mówi o pięknej prostocie, proszę...

Nie dostawszy zgody na nakręcenie "Pachnidła" Kolski napisał własny scenariusz. I dobrze się stało: zamiast adaptacji nieadaptowalnej książki otrzymaliśmy spokojną, subtelną opowieść o potędze zapachu.

Przypuszczalnie najlepszy film Kolskiego. Dziewczynka drażniąca, ale tylko jako narratorka – ma problemy z dykcją, nie dało się jej zrozumieć. Gajos genialny! Zawsze uważałam, że wielkim aktorem jest i basta. Poza tym sympatyczne bardzo.

Potwornie mnie denerwowała Kolska w tym filmie. O ile jest bardzo przekonująca w rolach wiejskich kobiet, to jako Natasza-artystka zupełnie położyła rolę. Niewiarygodnie brzmii zwłaszcza jej dramat w tym filmie. Całość podtrzymuje tylko wyjątkowa gra Janusza Gajosa, naprawdę rewelacyjna.

Film przede wszystkim ciepły i pachnący. Trochę bajkowy, trochę marzycielski, trochę o niczym. Zasiąść otuliwszy się w kocyk i oglądać :)

Nawet przyjemnie się ogląda, ale w sumie nic specjalnego.

PIękny, muzyka Koniecznego -wspaniała!, Gajos rewelacja. Polecam !

Ciężko to ująć słowami... ;)

To w takim razie na co ta recenzja?

;)
Trochę techniki i człowiek się gubi...
Nie wiedziałem, że można recenzji nie zamieszczać podczas oceniania filmów. Stąd takie kwiatki.
A co do samej treści - zawsze jest to pewnego rodzaju niedopowiedzenie - a nuż skłoni kogoś do zapoznania się z filmem.

najslabsza gra Pani Kolskiej...niestety :( I to chyba jedyny minus filmu. Wszystko inne magiczne, ciepłe, na spokojny wieczór. Brakuje nam takich filmów :)

Jakieś takie bezpłciowe.

moch
dziadborowy
nikanika
JUMAN
bartje
Jacolan
AgaL
dag
dag
DaniGotti
AnnaSak