Zabić Sekala (1998)

Je treba zabít Sekala
Reżyseria: Vladimír Michálek

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej w 1943 w niewielkiej osadzie na Morawach. Do wsi przyjeżdża Iwan Sekal, dawny mieszkaniec. Jako nieślubny syn odrzucony przez ojca przez wiele lat był upokarzany i wyśmiewany przez mieszkańców i nazywany "bękartem". W latach 30. walczył w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie lewicowego rządu przeciwko prawicowej opozycji wspieranej m.in. przez III Rzeszę. Teraz przysłuża się nazistowskiemu okupantowi i z jego pomocą postanawia zemścić się za doznane krzywdy. Wykorzystując swoje wpływy, kolejno przejmuje ziemie gospodarzy, którzy go poniżali, a w razie oporu wydaje ich Niemcom na śmierć. Przerażeni mieszkańcy snują plan zabicia Sekala, gdyż to zapewni im wreszcie bezpieczeństwo we wsi. Żaden z nich nie podejmuje się tego zadania. Wobec tego posługując się szantażem, gromada zmusza do wykonania zabójstwa Jurę Barana, w odróżnieniu od reszty protestanta, byłego partyzanta poszukiwanego przez gestapo, który niedawno osiadł na wsi. (Wikipedia)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Naprawdę dobry film, mimo (teoretycznie) standardowej, przewidywalnej fabuły. Kojarzy mi się ze spaghetti westernami Sergio Leone, ze względu na klimat, tyle, że ma nieporównanie więcej treści niż tamte i całkowicie pozbawiony jest kiczu, co u Leone było stałym elementem.
Lubię takie alegoryczne obrazy, w których fabuła jest pretekstem do pokazania uniwersalnych treści, a niemal każdy dialog zawiera ważną myśl.

Efunia
bartje
AgaL
MureQ
jakilcz
matadu
gretaa77
got3n
krzysztofnowak129142
Parker