Czeski błąd (2009)

Kawasakiho ruze
Reżyseria: Jan Hřebejk
Scenariusz:

W idealnym świecie Ona i On przysięgliby sobie miłość i żyliby razem długo i szczęśliwie. W filmach Jana Hřebejka świat nie jest aczkolwiek idealny. W najnowszym dziele tego cenionego na świecie reżysera, Ona i On wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i, wydawałoby się, szczęśliwe życie kilku osób. Czy czułość rozgrzesza wszystkie błędy? Czy coś może być usprawiedliwieniem dla kłamstwa? Ludek ukrywa przed żoną romans z partnerka z pracy. Kiedy prawda o jego zdradzie ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że odkrywa on największą tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową puszkę Pandory, bo, jak się okaże, każdy w życiu skłamał chociaż raz... Hřebejk w swoim gorzko-komediowym stylu pokazuje, jak emocjonalnymi istotami są ludzie. Jak łatwo człowiek tłumaczy sobie swoje grzeszki i jak wielką siłą jest miłość.zgłoś poprawkę.

Obsada:

Pełna obsada

Intrygująco poruszony temat czechosłowackich SB w życiu zwykłych ludzi po obu stronach barykady. Znakomity film, do obejrzenia ponownie.

Przytłaczający obraz opowiadający o problemie rozliczenia po upadku systemu. Czesi mieli swoją Aksamitną Rewolucję, my Okrągły Stół. Czesi mieli swoich bohaterów, ale i donosicieli. Czesi jednych uwielbiali i uwielbiają, a innymi pogardzali i... no właśnie, a co teraz? Czy po tylu latach można odczuwać pogardę?
No i właśnie, co gdyby się okazało, że bohater nie jest wcale kryształowy?

Świetne aktorstwo, ładne zdjęcia, intrygująca fabuła gwarantują głęboką refleksję.
A temat aktualny i w Polsce.

Najlepszy film Hrebejka. Kameralny dramat lustracyjny, o czym widz dowiaduje się mniej więcej w połowie seansu. Świetne aktorstwo, świetny i poruszający scenariusz, świetna reżyseria. Podobało mi się tempo narracji, że akcja w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej wciągająca, że relacje między ludźmi stają się coraz bardziej zawiłe, a widz ani na moment nie traci w tym wszystkim orientacji. No i ten czeski dystans do przeszłości. Tego możemy się uczyć od południowców.

Tylko - w mordę - dlaczego znowu tak porąbane tłumaczenie tytułu? Co "Róża Kawasakiho" ma wspólnego z " Czeskim błedem"? Pewnie tyle samo co "Nestyda" z "Do Czech razy sztuka". Zdaje się, że tłumaczył to jakiś Jożin z Bażin.

A bo to jest ostatnio specjalność naszych polskich dystrybutorów w odniesieniu do kina czeskiego. Zauważ, że te dziwne tytuły mają się kojarzyć od razu z czymś czeskim i pewnie w ten sposób napędzać ludzi do kina.

No pomóżmy dystrybutorom. Np. : zamiast "Rok diabła" "Ciemna strona Czecha", zamiast "Młode wino" " Czeski kwach", zamiast "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie" "Czeska korba", zamiast "Babie lato" "Czeska zima", zamiast "Jedna ręka nie klaszcze" "Czeskie brawa" a zamiast "Niedźwiadek" "Czeski miś"(ze względu na kultowy film Barei już widzę, jak plują sobie w brodę, że nie wpadli na tak prosty pomysł - frekwencja murowana).

Poddaję się:)) Dużo tu było dobrych propozycji, ale "Czeski miś" rozłożył mnie na łopatki!!

Że nam takie filmy o lustracji nie wychodzą. Świetnie zagrane, wielowymiarowe, z bohaterami, którzy sprawiają wrażenie prawdziwych ludzi, trochę złych, trochę dobrych a nie czarno-białych dowodów pod tezę; filmy, gdzie naprawdę trudno jest kogoś potępić; obrazy kameralne, spokojne, bo przecież rzadko ktoś krzyczy, a pełne napięcia. Niedopowiedziane, bo jednak sporo z uczuć postaci zostaje ukazanych w gestach albo wcale. Świetny, chociaż/bo każdy pewnie zinterpretuje go inaczej.

Najlepszy film Hrebejka, z kapitalną narracją i wyśmienicie nakreślonymi postaciami.
Do tego wszystko pięknie sfilmowane.
Filmowa uczta z najwyższej półki.

Zgadzamy się.

do stereotypowego obrazu kina czeskiego ten film nie pasuje. podejmuje trudny temat rozliczania się z przeszłością ludzi uwikłanych. temat ujęty jest z dystansem, którego polskie wybebeszzanie historii może mu pozazdrościć.

I jak zwykle Czesi potrafią coś czego my nie będziemy umieć chyba nigdy.Spokojny obraz jakże trudnej części historii postkomunistycznych Czech,która w znaczący sposób wpłynęła na losy bohaterów.Wart oglądniecia niejeden raz.

moch
bartje
emerenc
deliberado
Szklanka1979
AniaVerzhbytska
Habdank
Dramatiker
mielonka27
doremido