Zrywa się wiatr (2013)

Kaze tachinu
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Scenariusz:

Zrywa się wiatr opowiada historię Jiro Horikoshiego – projektanta i konstruktora samolotów wykorzystywanych podczas drugiej wojny światowej. (…) Reżyser, osadzając opowieść w Japonii lat 20. i 30., nie ucieka od trudnych tematów związanych z historią kraju. Jedno z pierwszych pytań, które zadaje widzom, brzmi: czy Horikoshi to człowiek budujący broń, czy pasjonat chcący stworzyć coś pięknego? (Sławomir Wasiński, nh14)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jak na ostatni film w skarbcu Hayao Miyazakiego czegoś zabrakło. Być może za bardzo skupiono się na tematyce samolotów, który niekiedy zbyt bardzo przyćmiewa pozostałe wydarzenia.
Mimo wszystko wysoko oceniam ten film i może być traktowany jako dobre zwieńczenie bogatej kariery.

Nie wiem do końca czemu, jednak ten konkretny film strasznie mi się dłużył. Doceniam pejzaże, rozważania, nawet próbę pokazania jak ciężko sprostać nadchodzącej wojnie i mieć własne życie i takie tam... a może tu był problem... główny wątek filmu ponadnormatywnie filozoficzny a drugi dość nijaki. Co gorsza, żaden nie chce się jakoś posuwać naprzód.
Cóż, najwyraźniej ten typ filmów nie jest dla mnie. Z drugiej strony pewnie jeszcze kiedyś zrobię drugie podejście i może wtedy po prostu do niego dorosnę.

doktorpueblo
MRZVA
Konfucjusz70
Farary
AniaVerzhbytska
deliberado
jakilcz
gienekart
adaqe