Keita! Dziedzictwo griota (1994)

Keita! L'héritage du griot
Reżyseria: Dani Kouyaté
Scenariusz:

W filmie odżywa XIII-wieczna malijska epopeja Sundjata. 13-letni Mabo Keïta, mieszkający wraz z rodziną w Wagadugu, spotyka tajemniczego starego griota Djeliba Kouyaté, który pragnie wyjawić mu pochodzenie jego nazwiska. Opowieść zaczyna się od mitu o powstaniu świata ludu Mandeng: Wszelkie żywe stworzenia schodzą się razem na nowopowstałej Ziemi, a jeden człowiek ogłasza, że jest ich królem... Dzień w dzień dziecko poznaje mityczną przeszłość swojego ludu: o tym, że lud Keïta pochodzi od bawołu czy o 'ludzkich korzeniach'. Wraz z opowieścią griota przenosimy się do czasów starożytnich i do królestwa Mande, a młody Mabo dociera do swojego dziedzictwa... (www.afrykamera.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Jest trochę mankamentów, jeśli chodzi o czyste rzemiosło filmowe, ale walorem filmu jest oddanie malijskiego kolorytu opowieści griotów, świata przepowiedni z muszelek i kamieni, czy kobiet-bawołów. Zdziwiła mnie tylko informacja, ze Filmaster był również w tym roku patronem medialnym Afrykamery, bo nie zauważyłem żadnych informacji o festiwalu na stronie. Co ciekawsze, przed projekcjami puszczana była reklama Filmastera, moim zdaniem trochę oszukana, bo pod hasłem "Oceniaj i wygrywaj nagrody". No to ja się @michuk pytam: gdzie te nagrody?

Nagrody na Facebooku w postaci biletów do kina :)
Banner Afrykamery wisiał, ale niestety nie udało się posłać nikogo z akredytacją (kilka festiwali trwało jednocześnie w tym momencie) i stąd brak recenzji.

Hmm... nikt mi w tym roku akredytacji nie proponował, a ja się nie upominałem, bo myślałem, że cisza na Filmasterze oznacza, że już nie ma patronatu medialnego nad imprezą.

doktorpueblo