Kinematograf (2006)

Reżyseria: Tomasz Bagiński

Francis, skromny, miejski urzędnik i wynalazca samouk, miał - wydawałoby się - wszystko. Wielki dom w małym mieście, dużo wolnego czasu i kochającą żonę. Niestety miał też obsesję na punkcie wynalazków. Najnowszy wynalazek Francisa miał być rewolucją. Miał zmienić świat, rozpocząć nową epokę. Francis był perfekcjonistą, więc cyzelował każdy jego element, każdy detal z precyzją spotykaną tylko u geniuszy i szaleńców. Nazwał swój wynalazek kinematografem. Francis, wierzył, że kiedy ukończy pracę będzie szczęśliwy. Zapomniał tylko, że żadne szczęście nie trwa wiecznie.

Zwiastun:

Mistrzowska animacja Bagińskiego dorównująca wcześniejszej Katedrze i Sztuce spadania. Trochę inna poetyka filmu: bardziej ciepła i nostalgiczna. Tomek podobno lubi tworzyć "smutne" filmy. I ta nie jest wesoła ale warto sprawdzić co też znowu upichciło "cudowne dziecko polskiej animacji!!

Magia kina w stanie czystym. Doskonale dopracowane szczegóły, ekstatyczny montaż, świetna koncepcja plastyczna i melancholijna historia. Scenariusz bardzo dosadny i nieskomplikowany, ale to w końcu krótki metraż i nie ma co bawić się w subtelności. Brawa dla całej ekipy animatorów i standing ovation dla Bagińskiego.

Blue2012
bartje
alanos
Kefazz
Ambrotos
Urbino
verdiana
tropicielkoni
ScuMmy
otonashi