Furman śmierci (1921)

Körkarlen
Reżyseria: Victor Sjöström

Zgodnie z legendą ostatni grzesznik zmarły w danym roku służyć musi przez cały rok jako woźnica w karawanie Śmierci. Film opowiada historię życia pijaka Davida Holma, który po śmierci ma okazję spojrzeć raz jeszcze na swoje życie.

Obsada:

Pełna obsada

Historia w stylu "Opowieści wigilijnej" - zmarły alkoholik ma okazję przyjrzeć się swojemu życiu i krzywdom, które wyrządził innym. Ale jak opowiedziana! Arcydzieło szwedzkiego kina niemego, które zainspirowało Langa i Murnaua, było zdaniem Chaplina najlepszym filmem jaki widział, i o którym Ingmar Bergman powiedział: "aż do najdrobniejszych szczegółów wpłynął on na moją praktykę zawodową".

Ten film to dla mnie niespodzianka. Po niemym filmie nie spodziewałam się złożonej fabuły o szkatułkowej budowie, półprzezroczystych postaci i tak dobrej muzyki. Nie oczekiwałam, że w ogóle dam radę go obejrzeć, i to za jednym razem. Dickensowska historia w wersji filmowej okazała się o wiele lepsza od papierowej inspiracji. Scena rozmowy Davida Holma z furmanem śmierci - przyprawiająca o ciarki.

WijElitarnegoKorpusu
psubrat
Konfucjusz70
Farary
GARN
AniaVerzhbytska
Urbino
JUMAN
KornelNocon
MureQ