Kontrakt (1980)

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Obraz pewnych grup naszego społeczeństwa, reprezentowanych tu przez dwie rodziny: wysoko cenionego warszawskiego kardiologa – przede wszystkim przez „wdzięcznych” pacjentów – oraz wojewódzkiego dygnitarza, dobrze już urządzonego w życiu. Rodziny te łączy tytułowy kontrakt ślubny najmłodszych latorośli: Piotra i Lilki. Uroczystości weselne gromadzą liczną rodzinę i przyjaciół. Oglądamy galerię typów różnego rodzaju, ludzi, dla których jedynym ideałem jest pieniądz, a celem ich życia zdobycie go.

Obsada:

Pełna obsada

Nieco niedoróbek technicznych, nieco za grubą kreską wszystko nakreślone, ale film broni się ciekawym tematem: czym jest tak naprawdę niezależność i czy w życiu da się nie iść na żadne kompromisy. Czy wierni ideałom pozostają tylko Ci, którzy po prostu nie mieli odpowiednich koneksji i okazji by się sprzedać?

Film opowiada historie ślubu, który staje się okazja do spotkania i konfrontacji ludzi na co dzień funkcjonujących w bardzo odmiennych środowiskach. Tytułowy kontrakt wydaj się być określeniem specyficznej relacji miedzy ludzkiej - egocentrycznej, opartej na indywidualnym interesie czy wręcz wygodzie jej poszczególnych uczestników , a jednoczenie zupełnie pozbawionej duchowo-emocjonalnej głębi.

Tradycyjne polskie wesele (kolejne)

asthmar
Uciekinier
justykob
jozeflorski
wojtekacz
verdiana
debeon
jelen
ScuMmy
tropicielkoni