Pejzaż (2000)

Krajinka
Reżyseria: Martin Sulík
Scenariusz: ,

Malownicza opowieść o pełnej dramatyzmu historii Słowaków w XX wieku. Seria epizodycznych, przeplatających się opowieści, przedstawiających losy mieszkańców wyimaginowanego miasteczka. Widzimy lekarza wdmuchującego dym z cygara w gardło chłopca, który zadławił się borówką; wdowę po zegarmistrzu, która obiecuje żołnierzowi, że da mu kieszonkowy zegarek, jeżeli przez godzinę będzie się z nią kochał; furgonetkę jeżdżącą opuszczonymi ulicami miasta z głośnikiem nadającym dokładne i szczegółowe instrukcje ewakuacji Żydów. Miejsce akcji nie zostaje dokładnie określone, lecz z pewnością wszystko dzieje się gdzieś w Europie Wschodniej w połowie stulecia. Sulik kreśli portret tej przestrzeni oraz tego czasu, podróżując tam i z powrotem po makrokosmosie historii i mikrokosmosie życia zwykłych ludzi.(opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Piękny, smutny film ze wspaniałymi obrazami wsi. Bardzo wschodnioeuropejski, myślę, że człowiek zachodu nie zrozumiałby zupełnie tej serii epizodów, do tego trzeba słowiańskiej duszy :)

Martin Sulik definiuje pojęcie "środkowoeuropejskości" jako nieobecnej już krainy dzieciństwa. Kino magiczne, które mi osobiście kojarzy się z książeczką Pana Hrabala "Miasteczko, w którym zatrzymał się czas".

ScuMmy
Samarytanin
Uciekinier
lapsus
Bedrzich
mojomad
michuk