your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Krajobraz po bitwie (1970)

Reżyseria: Andrzej Wajda

Akcja filmu toczy się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Mimo że wyzwolony przez Amerykanów, wciąż istnieje, tyle że na innych zasadach. Nie ma już surowej dyscypliny, niewolniczej pracy, terroru. Wśród niedawnych więźniów jest Tadeusz, młody Polak, piszący wiersze i pochłaniający książki. Stroni od rodaków, którzy ledwie odzyskawszy wolność, ujawniają najgorsze narodowe przywary. Co chwila wybuchają polityczne kłótnie, odradza się zawiść. Pobyt w obozie niewiele zmienił ich poglądy. Największym pragnieniem wszystkich jest jednak najeść się do syta. Głód zaspokaja łapczywie i zachłannie, urągając wszelkim normom kultury. Pewnego dnia do obozu przyjeżdżają kobiety. Tadeusz poznaje polską Żydówkę Ninę, którą oburza prostactwo i obżarstwo miejscowych mężczyzn. Namawia młodego poetę, by z nią uciekł. Tadeusz jednak waha się. Lata obozowego życia sprawiły, że czuje strach przed normalnym życiem. Zaczynają snuć plany na przyszłość, lecz dziewczyna zostaje przypadkowo zastrzelona przez amerykańskiego wartownika. Po hurrapatriotycznym widowisku wystawionym w rocznicę bitwy pod Grunwaldem Tadeusz decyduje się na powrót do Polski.

Obsada:

Acervicide Acervicide ocenił(a) Krajobraz po bitwie

6 gwiazdki

Oodivisi Oodivisi ocenił(a) Krajobraz po bitwie

6 gwiazdki

Nietutejszy Nietutejszy ocenił(a) Krajobraz po bitwie

10 gwiazdki

bartje bartje ocenił(a) Krajobraz po bitwie

4 gwiazdki

jakilcz jakilcz ocenił(a) Krajobraz po bitwie

8 gwiazdki

Kasia Wolanin Kasia Wolanin ocenił(a) Krajobraz po bitwie

6 gwiazdki

jozeflorski jozeflorski ocenił(a) Krajobraz po bitwie

9 gwiazdki

piotr54 piotr54 ocenił(a) Krajobraz po bitwie

8 gwiazdki

wojtekacz wojtekacz ocenił(a) Krajobraz po bitwie

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał o Krajobraz po bitwie

Prawdziwy krajobraz po bitwie widziałem przed chwilą. Łzy, mocz, szkło z roztrzaskanych butelek, ludzie. Szczury jeszcze nie wyszły. Tak właśnie umiera nadzieja. Wrocław, noc z 16-go na 17-go czerwca 2012. PS Tylko dlaczego tak jest, o bogowie?

8 gwiazdki

AdamBaranski AdamBaranski ocenił(a) Landscape After Battle

9 gwiazdki

Aika Aika dodał(a) plakat filmowy Krajobraz po bitwie

Krzysztof Osica Krzysztof Osica dodał(a) książkę związaną z filmem Krajobraz po bitwie

http://193.104.156.142/book.aspx?id=3009

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o Landscape After Battle

Wajda certainly knows what to do with a camera, and this film contains cinematography almost as fine as Kanal. But the main character is a smug twit, the acting is rather dreadful and the script is overwritten. I also gotta say these are the healthiest looking holocaust survivors I've ever seen. There could be a great movie here, as some interesting post-war themes are explored, but the overblown speeches and poor performances pretty much ruin it.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał o Krajobraz po bitwie

Film na podstawie wstrząsającej prozy obozowej Tadeusza Borowskiego. Przygnębiający obraz ludzi, którzy stracili wiarę w jakiekolwiek wartości i którzy muszą nauczyć się żyć od nowa. Na tyle prawdziwy, że można wybaczyć drobne niedoskonałości realizacyjne.

8 gwiazdki