Mała Apokalipsa (1993)

La Petite apocalypse
Reżyseria: Costa-Gavras

W tym współprodukowanym m.in. przez Polskę filmie Gavras balansuje na granicy dramatu i… czarnej komedii. W wyniku zabawnego zbiegu okoliczności dwoje bohaterów, przekonanych o samobójstwie przyjaciela — Stanisława, postanawia zbić na jego śmierci majątek. Okazuje się jednak, że denat ma się całkiem dobrze. W filmie wystąpili m.in. Beata Tyszkiewicz, Kazimierz Kaczor i Anna Romanowska. (Tofifest)

Obsada:

Pełna obsada

Jedyny film na Tofifeście który widzieliśmy razem i zgadzamy się z michukiem. Do jego opinii jestem jedynie w stanie dodać, że ten film mimo że realizowany przez Greka i po francusku, jest bardzo, bardzo polski i to Polacy zrozumieją go najlepiej.

Gavras wyszedł od typowego motywu komediowego: początkowe nieporozumienie napędza lawinę zjawisk, która wymyka się spod kontroli. Ale jego film daleki jest od komedii pomyłek jaką znacie. To szalenie celna krytyka wszystkich postaw, które reżyser uważa za warte wyśmiania, podana (co nie dziwi) w wyśmienitej muzycznej polewie.
Czytaliście "Małą apokalipsę"? Tak, Konwickiego. To obejrzyjcie Gavrasa, który przewrócił ją do góry nogami.

Film w podobnym stopniu śmieszny, co straszny. Jest to dość zjadliwa satyra na różnorakie rzeczy, ale żeby tak ostro i celnie przyłożyć Polakom, to trzeba ich nieźle rozumieć. Szacunek.

verdiana
lapsus
Uciekinier
redinf
tropicielkoni
bartekfm
Esme
michuk