Nić (2009)

Le fil
Reżyseria: Mehdi Ben Attia

Po wieloletnim pobycie w Europie trzydziestoletni Malik (Antonin Stahly) wraca do rodzinnej Tunezji i zamieszkuje w rezydencji matki (Claudia Cardinale). Tam poznaje Bilala (Salim Kechiouche) - przystojnego sługę starszej pani. Obaj mężczyźni przeżywają wzajemną fascynację, która szybko przeradza się w gorące uczucie. Wydawać by się mogło, że nic już nie stanie im na drodze do szczęścia, lecz strach przed ujawnieniem
orientacji seksualnej coraz bardziej paraliżuje Malika. Czy miłosna euforia pomoże mu zwalczyć uprzedzenia i naprawić relacje z matką?

Wyrafinowany, a zarazem pełen humoru obraz Mehdiego Bena Atti przenosi nas do
tropikalnej scenerii tunezyjskiego lata, by zarysować niemal utopijną wizję życia bez uprzedzeń i stereotypów. W iście wakacyjnej aurze reżyser snuje subtelną i pełną optymizmu opowieść o dojrzewaniu Malika do ujawnienia prawdy o sobie i uwalnianiu się z sideł metaforycznej nici. Niebanalna historia romansu porusza również problem mezaliansu oraz akceptacji syna-geja przez matkę (graną przez wciąż witalną i pełną uroku Claudię Cardinale). „Nić” to także prawdziwa uczta dla zmysłów, adresowana do osób ceniących połączenie estetycznych zdjęć z nastrojową muzyką. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Dydaktyczna historyjka o tym jak poradzić sobie z gejem w rodzinie. "Nić" ma problem podobny do "Różyczki" - jest zbytnio pocięta, reżyser chciał przedstawić za dużo, przez co film nie znalazł swojego rytmu. Film możnaby pominąć, gdyby nie dwie rzeczy: lokalizacja akcji we współczesnej Tunezji (co nadaje mu wymiar manifestu czy wręcz oskarżenia) oraz Claudia Cardinale (tak, ta sama która zachwycała w westernach Sergio Leone).

jakubkonrad
xxtpsaxx
nieznajomysen
mnoschis
nicebastard
tomaszkolodziejczyk
kinomaniak
michuk