Lokator (1976)

Le Locataire
Reżyseria: Roman Polański

Polański wciela się w postać Trelkovskiego, cichego i niepozornego urzędnika, którego szare życie wypełnia się strachem i grozą, kiedy wprowadza się do nowego mieszkania. Do narastającej paranoi przyczyniają się inni lokatorzy, którzy nie zrobią niczego, by pomóc mu opanować obsesję na tle tragicznego losu poprzedniej lokatorki. Czy lęki Trelkovskiego są istotnie uzasadnione czy też są po prostu wynikiem jego prawdopodobnego załamania nerwowego?

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Najlepsza rola aktorska Polańskiego i najlepszy thriller jaki nakręcił.

Genialny thriller/horror Polańskiego i jeden z jego czterech najlepszych filmów, obok "Wstrętu", "Noża w wodzie" i "Pianisty". Wciąga od pierwszej do ostatniej minuty swoją duszną i tajemniczą atmosferą. Lepiej się Topora zekranizować nie dało.

Olśniewająca realizacja...po prostu olśniewająca!

Nie przekonuje mnie przejście od klimatu groteskowej komedii o strasznych mieszczanach do paranoidalnego thrillera - w tym momencie tracę emocjonalną więź z bohaterem i już jej nie odzyskuję. Polański ma idealny wygląd na Trelkovskiego, ale jako aktor mnie nie porywa. Mimo to "Lokator" pozostaje filmem znakomitym. Atmosfera, dobór aktorów, zdjęcia, kolorystyka, scenografia - wszystko wysokiej klasy i jedyne w swoim rodzaju. Na pewno wrócę do niego nie raz.

Najlepszy film Polańskiego!

Dziwny, nawet bardzo. Ale to dobrze, ten film jest magiczny, oglądałem go już chyba 4 razy i obejrzę pewniej jeszcze raz tyle ; )

WijElitarnegoKorpusu
lasair
NarisAtaris
filmsterka
psubrat
moch
Konfucjusz70
bartje
exellos
malamadi